29. märtsil 2025 kogunesid maaeluhuvilised täiskasvanud ja lapsed Kiltsi mõisa Väike-Maarjas, et saada inspiratsiooni ning uusi tutvusi. Päeva alustasid oma ettekandega Marian Nummert ja Sander Hiire, kes jagasid oma talu lugu.

  • Maamajandus
  • 12. aprill 2025
  • Foto: Istutatud hekk Marian Nummerti ja Sander Hiire talumaadel / Kaidi Tingas

Põnevana jäi kõlama hekkide istutamine põllumaadele, et tuua sinna rohkem elurikkust. Ka viljakasvatajale on kasulik, kui on rohkem erinevaid liike nii maa peal kui ka maa all. Mulla elurikkus on uus ja väga oluline suund, millele aina enam tähelepanu pööratakse. Lisaks rääkisid Marian ja Sander ettevõtete virnastamise kontseptsioonist, mida neil on plaan oma talus rakendama hakata. Suve lõpus tulevad nende maadele sööma teise ettevõtja, Stefan Gernerti veised. Kasu sellest näevad mõlemad ettevõtjad - Sander viljakasvatajana saab oma maadele juurde väetist ja Stefan loomakasvatajana saab loomadele karjamaad ja ka laudahoone poegimise perioodiks.

Vaata ettekannet järele

Vaatasime ka agrometsanduse lühifilme Suurbritannia talunike lugudega, mis andsid veelgi juurde ideid, kuidas tuua kokku erinevaid ettevõtmisi ühele maa-alale. Olgu selleks siis viljakasvatuse vahel õunapuuribad või veisekasvatuse täiendamine puudesalu loomisega. Sellistel ettevõtmistel on mitmeid kasusid - nii loodusele (elurikkus), kliimale (süsiniku sidumine) kui ka ettevõtjale (parem loomade tervis, erinevad sissetulekuallikad).

Küsisime inspiratsioonipäeval osalejatelt, kuidas oleks Eestis võimalik selliseid mitmekesiseid süsteeme arendada. Kohal oli väga erineva taustaga inimesi. Mitmed olid linnast maale (tagasi) kolinud, kuid oli ka neid, kes juba pikemalt maal elavad. Mõned osalejad otsisid vastust küsimusele, kuidas maal oma talupidamist arendada. Tekkisid elavad arutelud ning kokkuvõttes nähti kolme olulist punkti, mis vajaksid lahendamist, et ka Eestis toimiks mitmekesine maaettevõtlus.

Esiteks inimestesse panustamine: vaja oleks saada ettevõtlikud inimesed maale tegutsema. Selleks peaks neil olema, kuhu tulla (korras maja) ja elada koos oma perekonnaga (lasteaiad, koolid, ühistransport). Perede väärtustamine ja kõigi kaasamine oli ka inspiratsioonipäeva fookuses. Nimelt toimetas lastega Kiltsi mõisakooli huvijuht Jaana Niroda, kes juhendas meisterdamist ja maastikumängu õues. Lastega peresid oli rõõmustavalt palju!

Maaettevõtlus on paljuski väärtuspõhine ja õhinapõhine, kuid sellegipoolest peaks see ka majanduslikult ära tasuma. See viib meid järgmise punkti juurde - regulatsioonide ja toetuste osa. Riik ei toeta piisavalt väikeettevõtlust maal. Soositud on suured tegijad, kuid kui tahta teha midagi uudset, elurikkust toetavat ja seda ka koostöös erinevate ettevõtetega, siis on ees paljud bürokraatlikud takistused. Sel viisil ei tasu väikeettevõtlus ja keskkonnasõbralikud praktikad end majanduslikult ära. Teisisõnu ellu jäävad vaid need, kes teevad asja vanaviisi, et sobituda süsteemi, ning uute tulijate entusiasm kaob pahatihti nõuete rägastikku.

Kolmandaks toodi välja tehniline pool. Maailmast on võtta palju inspireerivaid näiteid uudsetest lahendustest. Samas ei ole Eestis veel piisavalt praktilisi kogemusi, millised konkreetsed tegevused meie oludes toimivad. Heaks näiteks on siin hekkide istutamine põllule. Marian Nummerti ja Sander Hiire maadel asuv hekiriba on üks esimesi, mida koostöös Tartu Ülikooliga tehakse. 

Seal katsetatakse ja vaadeldakse, millised istutusviisid, multšid ja taimed kõige paremini meie oludesse sobivad ning tehakse järeldusi. Sealt saab tehnilisi teadmisi, mida järgmised tegijad saavad oma tegevuste teadlikumaks planeerimiseks kasutada.

Kokkuvõttes jäi kõlama entusiasm ja soov teha koostööd maaelu edendamiseks.


Lugu on pärit ELF koduleheküljelt.

Laupäeval, 26. aprillil toimub inspiratsioonipäev Pajusi mõisas, kus oma maaelu- ja ettevõtluskogemust tuleb jagama Ahisilla taluaia peremees Timo Varblas jagab kogemusi Ahisilla taluaia tegemistest, uudsetest keskkonnasõbralikest lähenemistest, mitmekesisest majandamisest ja kuidas tootmise erinevad osad üksteist toetavad. Lisaks tuleb juttu ka koostööst teiste ettevõtjatega.

Laupäeval, 03. mail toimub inspiratsioonipäev Vara kogukonnakeskuses Peipsiääre vallas, kus lihaveiseksvataja Airi Külvet jagab oma kogemust elurikkust toetavast loomakasvatusest, maaettevõtluse rõõmudest ja muredest ning koostööst teiste talunikega.

Rohkem infot päevast ja registreeruda saab siin: elfond.ee/tulevikumaaelu

Üritused on mõeldud kogu perele ning on tasuta, ent vajalik on registreeruda.