Jaanus Välja tegeleb Eesti Rohelises Liikumises õiglase kaubanduse teemadega. Bioneer uuris, kui õiglane on õiglane kaubandus?

Poelettidelt võib leida erineva tähistusega kaupu. Leida võib näiteks säilitusaineteta tooteid, mahemärgiga või hoopis biodünaamilisi kaupu, aga ka eestimaiseks märgitud toidukraami. Jaanus, Sina soovitad otsida ka õiglase kaubanduse märgistust. Miks peaks kauplusekülastaja ostma õiglase kaubanduse tooteid?

Kui rääkida ostusoovitustest, siis ma ennekõike soovitan ikkagi kodumaist ja mahemärgiga toodet. Kui aga Eestis kasvatatud toiduainete kõrvale on soov või vajadus ka arengumaadest pärit toorainest valmistatud tooteid osta, siis soovitan õiglase kaubanduse tooteid.

Õiglase kaubanduse tooteid selle pärast, et nende kasvatajad ja töötlejad on saanud oma toodangu või töö eest väärilise tasu ja see võimaldab neil oma tööga tagada endale ning kogu kogukonnale inimväärse elu.

Jaanus Välja
FOTO: Jaanus Välja maailmapäeval
Räpina Ühisgümnaasiumis.

Milliseid kaupu õiglase kaubanduse märgiga tähistatakse?

Õiglase kaubanduse märgiga tähistatakse tooteid, mille kogu tootmisahel on vastavuses õiglase kaubanduse organisatsiooni poolt kehtestatud standardile.

Miks õiglase kaubanduse tooted on kallimad?

Kõik õiglase kaubanduse tooted ei ole kallimad, kui analoogsed tavatooted.

Kui aga toote hind on kallim, siis võib põhjus olla selles, et tegemist on mahetootega või on kauba tootmise iseloom kulukam, kui tootmine sarnase tavatoote puhul on. Asjaolusid võib olla mitmeid. Poodides on ju ka tavatoodete seas väga palju erinevate hindadega sarnaseid tooteid.

Miks on õiglane kaubandus õiglane?

Õiglase kaubanduse toote ostmisel saame olla kindlad, et need inimesed, kes selle toote tooraine on kasvatanud, saavad oma töö eest väärilise tasu ja neid koheldakse väärikalt. See ei sõltu isegi sellest, kas toode maksab rohkem või mitte.

Kui kauplustes ringi vaadata jääb silma, et õiglase kaubanduse märgiga tähistatakse siiani vaid välismaist kraami. Kas eestimaised tootjad saavad ka õiglase kaubanduse märgi kuidagi enda kaubale hankida?

Õiglase kaubanduse all mõeldakse ikkagi vaid arenenud riikide tarbijate ja arengumaade tootjate vahelist kaubandussuhet, seega Eesti sisemaises kaubanduses seda märgistamist rakendada pole võimalik.

Viimasel ajal on räägitud õiglase kaubanduse linnadest. Mida selline tiitel endast kujutab?

Õiglase kaubanduse linna tiitli saab endale taotleda omavalitsus, kes otsustab oma linnas toetada õiglast kaubandust selliselt, et valitsusasutuse koosolekutel, kohvipausidel ja toitlustamises kasutatakse Fairtrade märgiga tooteid.

Osaliselt peavad need olema kasutusel ka omavalitsuse alluvuses toimetavates asutustes, nagu koolid, haiglad, kultuurimajad jt.

Omavalitsuse territooriumil asuvates poodides peavad Fairtrade märgiga tooted saadaval olema. On avalikes suhetes peab omavalitsus esile tooma oma toetavat suhtumist õiglasesse kaubandusse ja korraldama vastavaid üritusi teadlikkuse tõstmiseks.

Moodustama peab ka vastavat tegevust koordineeriva komisjoni vms ja kui tegemist on üle 100 000 elanikuga asumiga, peab omavalitsus palkama ka vastava tegevuse koordinaatori

Kuidas õiglasel kaubandusel Eestis läheb?

Eks Eestiski rahva teadlikkus pidevalt kasvab, nagu näitavad uuringud, ja ka õiglase kaubanduse toodete ostmine on kasvanud aasta-aastalt.

Kui õiglase kaubanduse teema mõnele Bioneeri lugejale väga südamelähedane on, siis kas saab õiglase kaubanduse edendajatega kuidagi liituda? Näiteks vabatahtlikuna?

Kindlasti saab! Õiglase kaubanduse klubi korraldab pidevalt midagi põnevat ja seal on ikka abilisi vaja, kes huvilistele õiglasest kaubandusest räägiksid või aitaksid sündmuste kordaminekule üht või teist moodi kaasa.

Ülevaate Õiglase kaubanduse klubi tegemistest saab kõige paremini tema Facebooki lehelt. Soovitan huvilistel kindlasti ühendust võtta kas Facebooki kaudu või e-postiaadressile kirjutades.

KÜSK Bioneeri vabatahtlike toimetus