Sellel aastal juba neljandat korda kutsus nähtamatu tõmbenöör suure osa Eesti ja muumaisest rahvast Käsmu rannakülla folgile.

Viru folk sisaldab eneses kokteili kontserditest, filmidest, loodusmatkadest, öistest tantsuklubidest ja positiivsetest emotsioonidest. Sellele taustaks on kaunis ja ajalooline Käsmu kaptenite küla oma valgete majade, männimetsa ja kivise mererannaga. Käsmu pole veel festivalile kaotanud oma intiimsust ja väiksust.

Viru folgi keskkonnaprogramm
Viru folgi keskkonnaprogramm koosnes loengutest, matkadest ja heast seltskonnast. Pildistas Katrin Lipp.

Viru folgil on olemiseks ja hingamiseks ruumi. Kes vaatab, kes osaleb. Võid ka ainult telklaagris puhata - kontsert on sinnagi kuulda. Kõik saavad oma osa folgi vaimsusest.

Käsmu folgipidu suudab siiani silmad särama panna ka korraldajatel, sest korraldusmeeskond oli pidevalt nähtaval. Näiteks peakorraldaja Peep Veedla tundus päevad läbi oma jalgrattaga eri tegevuspaikade vahet sõitvat. Vabatahtlikke võib kõikjal sibamas näha.

Viru folk ja inimesed

Viru folgi kontserdid on mitmepalgelised. Metsatöll, mis kaugelt rannast kuulates tundus tumeda metalse müdinana. Haidamaky, mille lava ees kaasaelajate seas leidus nii hallipäiseid vanakesi kui noorusest pakatavaid teismelisi. Blacky, kes oli kui hommikuunest üles ärganud. Tantraseksist rääkiv Moses Maimon osalejate meelest hilisemat kommenteerimist ei vajanud. Kes kuulas, sai ise aru. Sekka traditsioonilist regivärsilist folki. Loodetavasti leidis igaüks enesele midagi, mida meelde jätte.

Kalapraadimine Viru folgil
Käsmu muuseumi ees sai folgipeo jooksul õppida ka erinevaid kasulikke oskusi, nt tervislikku kalapraadimist. Pildistas Katrin Lipp, www.bioneer.ee

Kuid Käsmu külal on piir, milleni ta võimaldab külastajaid mahutada. Tundub, et viimasel folgipeol selle piirini veel ei jõutud, kuid peagi võib see juhtuda. Ühel pool küla on mets, teisel pool meri. Küla, pidu ja inimesed peavad selle vahele jääma. Veidi mahub metsa ja veidi merele, kuid festivali külastav inimene tahab enamasti ikka lava ees olla. Ka kohalik elanik peab kuhugile ära mahtuma.

Käsmu öösel
Käsmu mererand ja kaunid vaated pakkusid romantikat ka kõige nõudlikumatele :) Pildistas Katrin Lipp.

Tänu korraldajatele selle eest, et telklaagris oli olemas vesi nii enda pesemiseks kui joomiseks ja seda jätkus terveks festivali ajaks. Oli olemas piisavat infot lavade ja nendel toimuva kohta. Autosid oli vähem kui eelmisel aastal. Kui veel kihutavatest golfiautodest lahti saaks, siis võtaks korraldaja ees mütsi maha.

Käsmu spetsiifika võrreldes mõne tavalise külaga on tõik, et Käsmust on kujunenud kontsertite ja filmiõhtute küla. Sellega käivad kaasa ka kohalikud elanikud, kellel missiooniks on pakkuda külalistele öömaja, parkimisvõimalust ja toitlustust.

Käsmu kodukohvikud on hubased. Lahkelt pakutakse ka elamist oma koduhoovis, selle eest midagi nõudmata.

Käsmu keraamika
Bioneeri meeskond pidi ööbimise koha eest hoidma pilku peal Atla mõisas valmistatud keraamikatoodetel. Pildistas Katrin Lipp.

Säästufolk sõltupealehakkamisest

Bioneeri toimetus võttis Viru folgil  käsile säästueksperimendi, mille käigus osteti toiduained enne üritust valmis ja toitu valmistati kohapeal. Eksperimendi eesmärgiks oli kulutada folgil minimaalselt välditavatele kulutustele. Folk ei pea jääma selle taha, et pole raha kohapeal elada ja süüa. Samas ei seadnud eksperiment piiranguid kohaliku külaelu toetamisele.

Kolmeliikmelisele seltskonnale läks kolmepäevane folgielu maksma ligikaudu 30 eurot, millele lisandusid kulutused transpordile. Seega kulus seltskonna liikmetel keskmiselt 3-4 eurot päevas.

Nippe säästlikuks folgipeoks:

  • pane paika rahalised piirid kulutustele;

  • tule peole ühiskondliku transpordiga, autot jagades või hääletades;

  • osta toit kaasa;

  • osta toitu mitme mitmekesi;

  • eelista tervislikumat toiduvalikut (õunad, täisteraleib, porgandid, täistera kiirpudrud jms)

  • kui sa võtad kaasa köögi- ja puuvilju, siis pese need puhtaks juba kodus;

  • joo vett oma taarast;

  • võimalusel eelista üritusel pakutavat tasuta joogivett;

  • ööbi telgis;

  • julgemad ööbivad väljaspool telklat;

  • jäta kallis putkatoit ostmata;

  • kui tahad väljas süüa, eelista kodukohvikuid, sest nii toetad kohalikku külaelu;

  • suhtle kohalikega, sest iial ei tea, mis võimalused avaneda võivad;

  • kodukohvikute puudumisel uuri kohalikelt soodsama toitlustamise võimalusi.


Erik Sikk.
Bioneer kinkis porgandi kõikidele toredatele folkijatele, kellega suheldud sai. Pildil maitseb kodumaist värsket porgandit Viru folgipeo keskkonnaprogrammi juht Erik Sikk. Pildistas Katrin Lipp.

ERIK SIKK: Säästufolk on võimalik!

Viru folgi keskkonnaprogrammi eestvedaja Erik Sikk rääkis bioneeridega folgipeo ja säästmise teemadel.

Kuidas keskkonnaprogrammil läinud on?

Inimesi oli loengutel hommikuti kuulamas veidi vähem kui varasematel aastatel, aga see tuleb võib-olla sellest, et tegevusi oli rohkem. Ka hommikusi retki oli rohkem. Inimesed jagunevad mõnusalt ära. Keskkonnaprogramm on leidnud oma austajad.

Kas sul on mõni soovitus, kuidas olla säästlik folkija?

Käsmus saab ka nii, et ei pruugi üldse üritustel käia. See küla ise on nii hea! Käsmu looduslik asukoht mere ja metsa vahel loob sellise momendi, et saad väga mõnusalt mere ääres istudes kuulata kontserti. Võib ka paadiga merele minna.

Näen selgelt muret, et meie toitlustajad küsivad tihti liigagi kallist hinda. Siin aitab oma toidu kaasa võtmine või soodsamate kodukohvikute eelistamine.

Kuidas valite toitlustajaid? Kas on mingi ülemine hinnapiir?

Hinnapiiri pole. Mingeid nippe saab ikka teha. Hästi paljud tahavad tulla ja paljudele öeldakse ära. Saame valida ja ka valime parimad. Valime nii, et oleks hea ja tervislik toit. Esimestel aastatel oli see probleem, et oli palju rämpstoitu, aga nüüd on seda palju vähem.

Tore, et kohalikud toitlustajad tulevad kaasa. Algul käisime neile ise pakkumas, et tulge ja tehke. Peakorraldaja Peep Veedla käis kohalikega ise rääkimas, pani idee tärkama, siis talve läbi mõeldi ja suvel juba tehti!

Soovitan, et kui kulutad folgil, siis kuluta kohaliku elu peale.