Pühapäeval kinnitas Madalmaade põllumajandusministeerium, et kahes karusloomafarmis on naaritsatel Covid-19. Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus hinnangul on viiruspuhang järjekordne argument karusloomafarmide lõplikuks sulgemiseks.

  • Loomakaitse
  • 28. aprill 2020
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

“Karusloomakasvatus on poliitiliselt ja majanduslikult ning rahvatervise seisukohast ebastabiilne tööstusharu, mille vastu seisab suurem osa Euroopa kodanikest. Karusloomafarmide jätkamise poolt pole enam mitte ühtegi arvestatavat argumenti,” ütles Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp.

Madalmaade põllumajandusministeeriumi teate kohaselt testiti naaritsaid pärast mitmesuguste sümptomite ilmnemist, sealhulgas hingamisraskuste ja tavapärasest kõrgema suremuse tõttu.

Beek en Donkis ja Milheeze’is asuvates farmides on kokku üle 20 000 naaritsa.Mõlemad farmid on Põhja-Brabanti provintsis, mis on koroonapuhangu epitsentris.

Rahvatervise instituut RIVM on ettevaatusabinõuna sulgenud jalakäijatele ja jalgratturitele farmide ümbruses umbes 400 meetri suurused alad.

Ministeeriumi avalduse kohaselt on varasemad uuringud näidanud, et tuhkrutaolised loomad, nagu naarits, on vastuvõtlikud koroonaviirustele.

Madalmaades on keelustatud karusloomakasvatused 2013. aastal 11-aastase üleminekuajaga. 2016. aastal oli riigis umbes 160 karusloomafarmi, mis tootsid viis miljonit karusnahka aastas. Madalmaad olid Taani ja Hiina järel suuruselt kolmas karusnahatootja maailmas.