Täna ja homme undavad Luual saed, käib kõva laasimine, täpsussaagimine ja langetamine, sest toimumas on metsandus- ja aiandusala kutsemeistrivõistlus. Luua kooli neiu Kreedera Arula haarab täna pihku sae, et minna võistlusel ainsa õrnema soo esindajana vastu poistele. Parimad selguvad homme.

Parimate seast valitakse välja need, kes sõidavad Eestit esindama üleilmsetele võistlustele ning kes hakkavad jõudu katsuma Balti mängudel. Luua Metsanduskoolis haljastuse eriala õppiv Kreedera Arula on teadaolevalt esimene tüdruk, kes Eestis selle võistlusalaga tegeleb.

„Arvan, et võistlus saab põnev olema ja meie õpilane Kreedera Arula seljatab nii mõnegi poisi. Kui möödunud aastal ta läks püüdma kohta kuskil tagareas, siis nüüd on ta terve talv harjutanud ja jahib kohta esikolmikusse,“ rääkis Luua Metsanduskooli õppeosakonna juhataja Erle Tüür, kes on metsandus- ja aianduskutsevõistluste korraldaja.

„Metsandust õppivad tüdrukud peavad küll saed kätte võtma ja püüdma puid langetada, kuid enamasti me ei sunni neid kaheksa tundi meestega võrdselt metsas rassima,“ selgitas Tüür, „ja ega võistluski midagi kerget pole – kui mehed lõpetavad, pühivad nemadki higi.“

Tänavu toimub metsandus- ja aiandusalane kutsemeistrivõistlus 26.-27. aprillini Luua Metsanduskoolis. Osalevad Luua Metsanduskooli, Räpina Aianduskooli ja Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpilased, kokku erinevate võistluste raames läheb metsa 100 õpilast.

Saevõistlusel on vaja õpilastel näidata osavust näiteks laasimise, täpsussaagimise ja langetamise alal, metsandusalal määratakse kahjureid ja haigusi ning hinnatakse visuaalselt puu kõrgust. Aiandusliku kutseala võistlus hõlmab endas taimede tundmist ja ka üllatusülesannet.

Kutsevõistlust korraldab Luua Metsanduskool koostöös Elukestva Õppe Arendamise Sihtasutusega Innove. Võistlust rahastavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Euroopa Sotsiaalfond ning Haridus- ja Teadusministeerium.