Chagast ehk kasekäsna teest (must pässiku teest) olin kuulnud juba mõnda aega tagasi, kuid viimasel ajal on teema taas päevakorral – tervet ja looduslähedast eluviisi väärtustavad huvilised on selle suure vaimustusega enda jaoks avastanud. See on imeline, ülimalt tervislik ning tervendav jook, mida on joodud juba aastatuhandeid.
- Tarbimine ja tervis
- Jaana Dolenko, Bioneer.ee vabatahtlik kaasautor. Toimetas Caroly Ristmägi.
- 29. jaanuar 2016
- Foto:Chaga
Ma ei ole kunagi uskunud sellistesse kiitvatesse juttudesse ning tavaliselt on neil minu ostuharjumustele hoopis vastupidine efekt. Olen kasekäsna teest küll palju kuulnud, kuid ma pole seda poodi otsima läinud. Kuni ühel päeval hakkasid mulle marketi toiduriiulilt silma kaks pakendit: Chaga tee ja Chaga-mix teesegu.
Üllatuseks polnud pakil pikka ülistavat teksti tee ravi- ega võluomadustest, infot oli minimaalselt. Lugesin, et kasekäsna teed joovad iga päev Siberi, Jaapani ja Korea elanikud. Olin üllatunud, et pakil polnud kirjas sisu päritolu kohta ega seda, kuidas seeni korjati ja töödeldi. Pakend on väga kena, kuid 30 grammi kohta päris kalli hinnaga.
Valisin välja Chaga-mix segatee kasekäsnast ja männivõrsetest ning tõstsin korvi. Internetist lugesin, kuidas segu värskendab, parandab üldist toonust ja suurendab töövõimet. Teed on kasulik juua pingete, ärevushäirete, sooleparasiitide, kaaluprobleemide ja menopausi sümptomite korral.
See on viiruste-, seente- ja vähivastaste omadustega, hea nahale ja sisaldab rikkalikult antioksüdante. Veelgi enam, teesegu joomine aitab tugevdada immuunsüsteemi ja tõsta testosterooni taset. Männikasvud annavad Chaga-mix teele suurepärase aroomi ja maitse, pakkudes vajalikku tasakaalu meeltele. Samuti ei sisalda tee kofeiini.
Esmamulje sellest imeväega joogist ei olnud kõige positiivsem. Pakki avades lõi ninna tugev lõhn, mis meenutas segu puidust ja tõrvast. Teepuru oli udupeen ja pehme. Pistsin ühe teelusikatäie tassi, nagu õpetuses kirjas oli, kallasin kuuma vee peale ja jäin ootama.
Tee tõmbamise aeg oli viis minutit. Vahepeal tulid meelde teised kodused toimetused ja tegin need ära, sest kuuma teed ma nagunii juua ei armasta. Umbes kümne minuti pärast vaatasin oma jooki – tassis oli tumedat värvi ja tugeva lõhnaga jook ning osa teepurust hulpis pinnal.
Võtsin lonksu – nii tugev ja võõras maitse! Võiks öelda, et isegi mõru ja puidune maitse. Suu oli teepuru täis. Kurnasin joogi läbi teesõela teise tassi, mille põhja jäi paks tume sade nagu kohvil. Jõin tasapisi uut jooki ja mõne lonksu järel tõstsin tassi eemale – ei suutnud juua, liiga võõras maitse oli.
Mõtlesin, et oleks võinud mett sisse panna, aga kuna tee oli juba jahtunud, siis jätsin nii nagu algselt. Vaatasin aknast välja, kuidas tänavuse talve esimene lumi maad katab ja endalegi märkamatult jõin joogi lõpuni. Otsustasin proovida teed teistes kombinatsioonides.
Kasekäsna puru soovitatakse lisada ka näiteks kohvile. Proovisingi järgmine päev töö juures järele. Tegin presskannukohvi ja lisasin tavapärasele kohvikogusele ühe teelusikatäie tee pulbrit, lasin tõmmata nagu tavaliselt ja kallasin joogi tassi.
Kasekäsna parimad omadused ja kasulik toime tulevad kõige paremini esile siis, kui lasta sel kuumas vees tõmmata. Lisasin veidi suhkrut ja piima, et oleks nagu kohvijook, mida tavaliselt joon. Inimeste väited, minu loetud artiklites, et kohviga koos juues pole maitset absoluutselt tunda, ei pea paika – maitse on täiesti olemas, aga oluliselt mahedam, see ei häiri.
Nagu jooks mõnda öko- või mahetoodangu kohvi või viljakohvi. Mul oli plaanis hiljem üks magus kook ära süüa ja ka šokolaadile ei suuda ma kunagi ei öelda, aga pärast seda kohvi polnudki enam magusaisu. Üldse oli söömine korraga peast lennanud, istusin arvuti taha ja tegin ära mõned tööasjad, mida juba mõnda aega olin edasi lükanud. Kas see oli kokkusattumus?
Paari päevaga harjusin uue maitsega ära ning hakkasin töö juures hommikuti kohvi asemel teed jooma. See mõjus väga värskendavalt ja tegi erksaks, igatahes minu tööülesannete täitmine sujus kiiremini kui tavaliselt. Mõte jooksis nobedamalt ja suurt unisust ega väsimust peale lõunat tunda polnud. Kasutan tee valmistamiseks kohvi presskannu, sest mulle ei meeldi tassis ujuv peenike teepuru. Paar minu kolleegi soovisid esialgu teed maitsta ja seejärel ostsid endale isiklikud pakid.
Just siis, kui juba teega ära harjusin, avastasin, et pakk oli peaaegu tühi. Otsisin interneti e-poest tee üles, kuid sel korral valisin naturaalse kasekäsna tee ehk Chaga. Minu suureks üllatuseks polnud sellel tugevat lõhna. Väga hästi arenenud haistmismeelega inimene võiks tabada kerget kopitanud või mullataolist lõhna.
Esimene tee, mille tegin, oli jälle täiesti uus kogemus – minu maitsemeeled ei olnud sellega harjunud. Teel polnud väga tugevat maitset, see oli kergelt mõrkjas ning vajas harjumist. Peale esimest tassitäit kirjutasin valmis pika tööalase ettekande. Mul hakkas tekkima seos tee joomise ja töö produktiivsuse vahel.
Olen nüüdseks joonud kasekäsna teed kaks nädalat. Minu töövõime ja produktiivsus on märgatavalt tõusnud, püsin ergas, magusaisu on kadunud ning energiat on rohkem. Mul on hea meel, et olen leidnud alternatiivi kohvile. Joon seda oluliselt vähem kui varem, kuid pole märganud suurenenud unisust ega loidust.
Minu uue lemmikjoogi suureks miinuseks on hind. Uurisin välja, kuidas saaks kasekäsnasid ise korjata. Parim aeg selleks on kevad või sügis. Seen tuleb korralikult ära kuivatada ja tükkhaaval kohviveskis peeneks jahvatada. Kasekäsna võib tee valmistamiseks kasutada ka kuubikutena ning seda isegi mitu korda järjest – nii kaua, kuni see maitset ja värvi annab. Nüüd tuleb korjamiseks ainult sobiv koht leida.
Vaatamata kõigele positiivsele, mida kogesin, pean välja tooma ühe olulise hoiatuse – see puudutab rasedaid ja imetavaid emasid. Raseduse ajal läbib kõik tarbitav (sealhulgas ka toksiinid) ema organismi, imbudes vereringesse ning sealt edasi lootele.
See on koht, kus tuleb olla ettevaatlik. Loomulikult mitte kõik, mida tarbitakse, ei ohusta loodet, kuid on väga oluline olla valvas ning tarbida ohutuid tooteid. Kasekäsna tee puhul on oht olemas sel juhul, kui pole teada, kus ja kuidas seda looduslikku ainet korjatakse. Käsnaseeni ei toodeta ega kasvatata, neid korjatakse puude küljest.
Kui puud, mille küljest käsnad korjati, on kasvanud sõidutee kõrval või reostunud pinnasel või pole teada seente korjamiseks kasutatavad meetodid, siis võivad nendes tingimustes kasvada saastatud seened. Seened on ka sõna otseses mõttes nagu väiksed käsnad, mis koguvad endasse keskkonna saasteid ja mürke. Kuna selle kohta, kas kasekäsna teed võib raseduse ja imetamise ajal tarbida või mitte, pole uuringuid tehtud, siis tuleks olla ettevaatlik ning tee joomist vältida.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta