17. augustil külastasin koos turismigrupiga esimest korda elus Vormsi saart. Parvlaevaga saabusime mandrilt Sviby sadamasse. Parvlaev sõitis 45 minutit. Kaunil suvepäeval oli meri tuulevaikne ja meri ei lainetanud. Mulle meeldib külastada Eesti saari ja nüüd oligi käes Vormsi reisi kord.

Vormsi on Läänemeres asuv suuruselt neljas saar Eestis. Vormsi saar moodustab põhilise osa Vormsi vallast. Valla halduskeskus on Hullo küla. 13. sajandist kuni 1944. aastani elasid saarel põhiliselt
rannarootslased. Varasemad arheoloogilised leiud Vormsilt pärinevad rauaajast.

Vormsit on esimest korda ürikuis mainitud 1391. aastal. Vormsi saare esimesteks elanikeks peetakse rootslasi. Kohanimed on siiani Vormsi saarel rootsipärased. Esimesed elanikud Vormsi saarel olid rootsi kalurid ja põlluharijad, kellest enamik oli pärit Soomest. Elati vabade talupoegadena Rootsi õiguse järgi, see tähendas väikseimaid makse, soodsamat maad ja suuremat vabadust. 1604. aastal rajas Magnus Brümmer Bussbysse esimese mõisa, mis on tuntud Suuremõisana.

Tänapäeval on Vormsi saare üks olulisemaid vaatamisväärsusi Hullos asuv Püha Olavi kirik, mis ehitati 13. sajandil. Õigeusu kirik rajati Vormsi saarele 1886. aastal, see on praeguseks varemeis. 1943. aastal lahkus saarelt peaaegu kogu elanikkond sõja eest Rootsi..

Vormsi võib jagada kaheks: idaks ja lääneks. Idapoolsetes külades elasid kalurid ja vaesem rahvas. Vormsi kiriku juurest läheb tee lääneringile ehk saare jõukamasse poolde. Lääneringil elasid uhketes majades laevaomanikud ja meremehed.

Vormsi saar on moodustunud ühest suurest ja ligikaudu 30 väiksemast saarest. Rannajoon on 109 kilomeetrit pikk. Vormsi saar on väga tasane ja kõrgeim punkt saarel on 13 meetrit üle merepinna Huitbergi küngas. Vormsi maastikku iseloomustab vaheldusrikas loodus, palju on loopealseid ja kadastikke. Üle poole saare pindalast moodustab mets. Vormsi taimestik on samuti väga rikkalik. Saarel on üle 900 liigi puid, põõsaid ja rohttaimi, millest 60 liiki on kaitse all Samuti leidub 301 erinevat liiki samblaid.

Vormsi saarel on 3 roomajaliiki ja 3 kahepaikseliiki. Imetajaid on 25 liiki, palju on ilveseid ja metssigu. Linde on 211 erinevat liiki.

Saarel on ka külapood ja muuseum, kus müüakse kaasa suveniire. Käisime lõunatamas kõrtsis, kus meile pakuti pastarooga ja kooki. Põhiliselt liikusime Vormsi saarel bussiga, kuid käisime ka jala mereääres jalutamas. Väikesed lapsed pakkusid kodukohvikus pirukaid ja soovijad said pirukaid kaasa osta. Oli ilus suvepäev, mis jääb kauaks meelde. Ilm oli ilus ja päikesepaisteline. Saarel asub ka lennuväli.

Eestis on palju toredaid saari, mida külastada. Soovitan teistelegi minna Vormsi saarele ja veeta meeleolukas päev Eesti saarel.

Lastekirjanik Tiina Kilksonile meeldib väga reisida. Sel pildil tutvub ta Hiiu raudteejaama vastavatud teadetetahvliga. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Lastekirjanik Tiina Kilksonile meeldib väga reisida. Sel pildil tutvub ta Hiiu raudteejaama vastavatud teadetetahvliga. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee