Südamekuu ja looduskaitsekuu ajal (8. aprillist – 9. juunini 2019) kutsub Keskkonnaagentuur inimesi üles liikuma looduses ja registreerima seejuures silma jäävaid liigivaatlusi Loodusvaatluste andmebaasi.
- Keskkonnaharidus
- 9. aprill 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Sel aastal on liigivaatluste eelistatud paikadeks valitud terviserajad, RMK matkarajad ja matkateed. Kuid vaadelda võib ka mujal, kasvõi koduõuel.
„Vaatluste registreerimine ei ole keeruline ega võta palju aega,“ räägib kampaania eestvedaja, Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Reigo Roasto. „Kõige lihtsam on seda teha nutitelefonis oleva äpi kaudu, mis võiks igal looduses liikujal taskus olemas olla. Ja kui silma jääb mõni selline seene-, taime- või loomaliik, keda ei õnnestu kohe tuvastada, on sellelegi lahendus. Tehke pilt ning laadige üles ning hiljem spetsialistid aitavad seda ära tunda.“
Loodusvaatluskampaaniad on muutumas aasta aastalt populaarsemaks, kuna annavad looduses liikujatele võimaluse osaleda väärtuslike andmete kogumises ning muuta seeläbi ka oma kulgemised põnevamaks. Sel aastal soovime rõhutada fookusesse, et tervist edendava liikumisharrastusega samaaegselt saab tähele panna ka meie ümber looduses toimuvat. Me ei ole terviserajal sörkides või matkarajal matkates kunagi üksi. Meie ümber on sadu teisi elusolendeid. Vaatlusi saab registreerida veebilehe ja spetsiaalse nutirakenduse kaudu.
Kõik, kes kampaania ajal registreerivad Loodusvaatluste andmebaasi vaatluse kolmelt erinevalt terviserajalt, matkarajalt või matkateelt või 10 erinevat vaatlust kust iganes paigast Eestist, osalevad kampaaniajärgses auhinnaloosis.
Lisaks loositakse auhind ka nende vahel, kes lisavad facebooki kampaania sündmuse alla või instagrammi foto vaatlemisest. Foto juurde palume lisada rada või koht, nähtud liik ja teemaviide #liigujavaatle2019
Tänavuse looduvaatluste kampaania toetajateks on Keskkonnaministeerium, Keskkonnaamet, Eesti Looduseuurijate Selts, Matkasport, Tervise Arengu Instituut, Eesti Terviserajad, RMK, Eesti Haigekassa ning ajakirjad Eesti Loodus, Horisont ja Eesti Mets.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta