Keskkonnaminister kinnitas 1. märtsil 2019 riikliku keskkonnaseire programmi. Programm selgitab, mida riiklikus seires tehakse ja miks.

Igal inimesel on nüüd võimalus ka ise vaadata, kas tema kodukoha lähedal mingisuguseid proove võetakse või vaatlusi tehakse. Kõige parem koht selleks on riikliku keskkonnaseire programmi juurde koostatud kaardilugu, kus kaardil on võimalik näha seirekohtasid ning samas on lühidalt kokku võetud iga seire eesmärk ja ülesanded.

Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Anne Martin: „Vaatasime üle seiretööde eesmärgid, metoodikad, seirepunktide asukohad, riskitegurid ja palju muud. Kõik 12 seire programmi on nüüd uuendatud, kuigi arendustöö jätkub ka edaspidi. Näiteks eluslooduse allprogrammis kaasajastasime mitmed seiretööde metoodikaid, koostasime seirekavad 10 aastaks ning ühtlustasime seirenäitajaid. Ühtlustatud seirenäitajad on aluseks toimivale infosüsteemile ning võimaldab lihtsustada edasist andmete analüüsi.“

Programmi koostamisel analüüsiti põhjalikumalt läbi senised seire tegevused ja probleemkohad lähtuvalt muutustest õigusaktides ja andmevajadustes. Alates 1994. aastast toimiva riikliku keskkonnaseire programmi kohta varasemalt nii põhjalikku dokumenti ei ole koostatud. Seekordsel programmi uuendamisel osales hulk oma valdkonna eksperte ning Keskkonnaministeeriumi haldusala inimesi.

Seire andmed on väga oluliseks sisendiks keskkonnaseisundist ülevaate saamisel, aga ka erinevatest välislepingutest ja õigusaktidest tulenevate aruandluskohustuste täitmisel. Samuti on üliõpilastel võimalik kasutada andmeid oma lõputöödes või keskkonnaekspertidel edasistes valdkondlikes analüüsides.

Suurema huvi korral on võimalik seire andmete ja aruannetega tutvuda riikliku keskkonnaseire infosüsteemis KESE ning eluslooduse valdkonna andmed on leitavad veel ka Seireveebis. Hüdroloogilise ja meteoroloogilise seire andmeid on võimalik saada Ilmateenistuse kodulehelt või infopäringuga teenused@envir.ee.

Lisainfo keskkonnaseire kohta.