Suvekuudel juunist augustini on ERGO kindlustuse poole pöördutud tormist tulenevate kahjudega pea kahesajal korral, kahju kogusumma ulatub 300 000 euroni. Kindlustusfirma paneb kõigile südamele, et kuna kaugel pole ka sügistormid, tasub kriitilise pilguga üle vaadata, kuidas oma kodu ja vara tormide eest kaitsta.
- Tarbimine ja tervis
- 1. september 2020
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
ERGO kindlustuse varakahjude osakonna juhi Erko Makienko sõnul oli keskmine kodudega seotud tormikahju sel suvel 950 eurot, kulukamad juhtumid jäid aga 10 000 euro kanti. Enamlevinud põhjused tormikahjude puhul on vihmavee tungimine hoonesse, äikesetabamused, tugeva tuule tõttu lendu läinud katused ning kukkuvad puud ja lahtised objektid, mis võivad nii kodu kui muud vara oluliselt kahjustada.
„Üks kulukaim juhtum tekkis juunis, kui Tartu vallas viis keeristorm majalt katuse, mille parandamine läks maksma 10 000 eurot. Ühele teisele kodule tekkis aga ainuüksi puu kukkumisest majaseinale kahju summas 7000 eurot,“ rääkis Makienko.
Lisaks kodudele jäävad tormile ette ka autod ja ettevõtete vara. Ettevõtetega seotud tormikahjusid laekus ERGO-le suvekuudel 43 kogusummas 97 504 eurot, keskmine kahju ulatus 2200 euroni. Kalleim ettevõttele põhjustatud tormikahju ulatus 10 000 euroni ning see tekkis tormis kahjustada saanud katusest.
Kaskokindlustuse ehk sõidukitega seotud juhtumeid registreeris ERGO suvel tormi tõttu 25 kogukahjuga 39 501 eurot. Keskmine kahju jäi 1470 euro kanti.
„Enim oli rahekahjusid ja puuokste kukkumist katusele. Oli ka juhtumeid, kus batuut lendas vastu autot ja lilleampel kukkus auto katusele. Kalleim juhtum oli suure oksa kukkumine autole, hävinenud sõiduki kahju summa oli ligi 8000 eurot,“ tõi Makienko näiteks.
Selleks, et oma kodu ja vara saabuvate sügistormide eest kaitsta, pani kindlustusselts koostöös Päästeliiduga kokku mõned kasulikud näpunäited.
- Kodust lahkudes sulge kõik aknad ja rõduuksed, sest ilm võib kiirelt muutuda.
- Pargi auto kohta, kuhu ei saa langeda suured puuoksad või -tüved.
- Lase arboristil kontrollida hoonete ja parkimisplatsi läheduses kasvavate puude tervist ja tuulekindlustust.
- Kinnita suured lahtised esemed (näteks batuut) tugevalt maa külge või vii need kindlamasse kohta. Ka teisel korrusel rippuv lilleampel võib tormi tõttu kukkudes suurt kahju põhjustada.
- Lase spetsialistil katuse olukorda kontrollida ning lase nõrgaks muutunud kohad ära parandada.
- Äiksehoiatuse puhul võta kodust lahkudes seadmed vooluvõrgust välja. Võrdluseks, et kui tavavool on 220 volti, siis äikese genereeritav pinge on 1 gigavolt ehk tuhat miljonit volti.
- Oluline on, et suitsuandur oleks töökorras ja pikselöögi tulemusel tekkinud tulekahju saaks võimalikult kiirelt märgatud.
- Ootamatute kahjude eest tasub oluline kindlustada, olgu selleks siis kodu, auto, ettevõtte vara, seadmed või tervis.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta