Isegi, kui me oleme teadlikud, et plastikotid on kehv valik, oleme me sunnitud neid ikkagi tarbima, vähemalt linnainimesed on sunnitud. Kilesse pakitakse poodides kõik leivad-saiad, puuviljad ja sageli ka piimatooted. Kui me oleme ühel või teisel viisil kilekoti omanikuks saanud, siis on kõige otstarbekam kasutada kilekotti võimalikult kaua ja suunata see lõpuks taaskasutusse.

Miks üldse peab ennast kilekottide teemaga vaevama?

  1. Sest see on sulle jõukohane! Plastiku kogumise konteinerid asuvad vähemalt linnades piisavalt tihedalt, et seda võimalust mitte ignoreerida.

  2. Sest sa oled nutikas! Ka kilekotte on võimalik kodus taaskasutada. Näiteks saad anda üleliigsed pagaritoodete kilekotid mõnele koeraomanikust sõbrale.

  3. Sest ka kilekotte on võimalik pesta ja see ei ole häbiasi. Kilekotti ei pea alati pesema jooksva vee all. Lihtsama mustuse saad maha ka lapiga pühkides. Ja taaskord langeb ära põhjus uue koti ostmiseks.

  4. Sest sa tead ise ka, et ülepakendamine ei ole mõistlik. Palju otstarbekam on mitteriknevat igapäevast kaupa osta suuremas koguses, et kulutada vähem pakendeid.

  5. Sest sa oskad küll müüjale öelda, et kassas pole sinu kaupu vaja üle pakendada. Sul on endal kodus hiljem prügi vähem, kui sa igat kilekotti koju kaasa ei võta.

  6. Sest tegelikult läheb ka sulle loomade ja maailmamere tervis korda. Maailmas igal aastal toodetud plastidest umbes kümnendik jõuab lõpuks merre. Sellest 70 protsenti vajub põhja. Ülejäänu jääb lainetesse hulpima ning jõuab ühel hetkel välja Vaikse ookeani keeristes tekkinud prügisaartesse. Loe lisa Bioneerist!

  7. Sest sulle ei meeldi olla raiskaja. Maailmas võetakse igas minutis kasutusele ca miljon uut kilekotti. Taaskasutusse läheb neist alla 1 protsendi. Aastas raisatakse maailmas keskeltläbi 10 kg plastpakendeid inimese kohta.

  8. Sest liigsetest kilekottidest loobumine on lihtsam, kui sa arvad. Pane riidest kott omale käekotti, auto kindalaekasse või esikusse võtmete kõrvale. Nii püsib sul riidest kott poodi minnes meeles. Iga kord, kui koti kaubast tühjaks tõstad, pane riidest kott õigesse kohta tagasi.

  9. Sest sa ei taha raha mõttetult kulutada. Tee endale reegel, et loobud kilekottide eest maksmisest. Iga kord, kui võtad poodi kaasa riidest koti, saavutad taas rahalise võidu.

  10. Sest sa oled edumeelne ja suudad ka kilekottide  teemaga tegeleda. Sa oled valmis mõtlema oma peaga ja tegutsema. Sulle võib õnne soovida!