Tootjavastutusorganisatsioon Eesti Pakendiringlus käivitas kolm aastat tagasi kampaania, millega lubati igal aastal 10 000 tonni kokku kogutud klaaspakendi eest istutada 5 hektarit metsa, tänavu rajati kolmas puistu. Kokku on klaaspakendi usinad kogujad aidanud puid istutada Eesti eri paikades juba 15 hektarit, Pakendiringluse partneriks puude istutamisel ja hooldamisel on Vestman Mets. 

“Vaatame istutatud ala kui tervikut: mõõdame metsa kasvama mineku edukust umbes viie aasta pärast, kui on tehtud kõik vajalikud tegevused, mis tagavad puude ellujäämise edasises arenguetapis. Täna saame juba üht-teist 2022. aastal istutatud metsa kohta öelda ja see, mida näeme, on päris ilus: me ei ole pidanud hetkeseisuga sinna taimi juurde istutama ehk loodetavasti on alguse saanud mitmekesine puistu,” rääkis Vestmani metsaülem Janek Jõesaar. 

 “Minu sõnum on lihtne: ära viska pandimärgita pudeleid ja purke olmejäätmete sekka, vaid vii need klaasikonteinerisse,” ütles Eesti Pakendiringluse juht Alder Harkmann, “klaaspakend on 100% ringlusse võetav ja sisuliselt lõputult taaskasutatav materjal, kuid ainult siis kui kogume selle kokku eraldi. Oleme väga tänulikud kõigile, kes viivad klaaspakendi klaasikonteinerisse, hea meel on tõdeda, et juba kolmandat aastat järjest saadab Eesti inimeste usinus meid metsatöödele. Nii sünnibki topeltpanus keskkonna heaks – esiteks klaasi taaskasutuse teel ning teiseks tasapisi sirguva metsa näol.”

 
Eesti Pakendiringlus on klaasikampaania raames rajanud koostöös Vestman Metsaga juba kolmel aastal igal kevadel 5 hektarit metsa:

  • 2022. aastal istutati puid Kose vallas Leistus;
  • 2023. aastal istutati puid Viljandimaal Tinnikurus;
  • 2024. aastal istutati puid Anija vallas Arava külas.

Lisainfo:

 

Pakendiringluse klaasikonteinerisse võib panna:

  • klaaspudeleid
  • klaaspurke

 

Ära pane klaasikonteinerisse:

  • aknaklaasi ega peegleid
  • kristalli ja opaalklaasi (kosmeetikatoodete pakendid)
  • portselani ega savi
  • plastikut
  • kuumuskindlat klaasi (ahjuvormid, kohvikannud)
  • hõõglampe jmt
  • muid tarbimisväärtusega esemeid (klaasnõud)

 
Pakendiringluse klaasikonteinerite asukohad on leitavad.

 

PAKENDITEST

Missuguseid tooteid osta? 

Tooteid ostes proovi alati eelistada selliseid, mis on pakendatud taaskasutatavatesse materjalidesse: näiteks klaas. Sedasi hoiad looduse puhtamana nii pakendiprügist kui ka fossiilsete materjalide tootmisel tekkivatest jäätmetest. Kogu eraldi kokku oma klaaspurgid ja -pudelid ning too need Eesti Pakendiringluse klaasikonteineritesse.

Eesti Pakendiringlus suunab kokku kogutud klaasi ringlusse – uute pudelite ja purkide tootmisesse – ning lisab omalt poolt lubaduse metsastada iga kokku kogutud 10 tuhande tonni klaasi kohta viis hektarit maad. Sedasi aitame kaasa süsiniku sidumisele (loe rohkem), mitmekesisuse suurendamisele ning puhtamale loodusele.

 

Kuidas valmistatakse klaasi

Klaasi valmistamine algab liivast, mis tähendab, et klaasi tootmiseks ei kasutatakse toormaterjalina fossiilseid kütuseid. Kokku kogutud kasutatud klaaspakendid sulatatakse ning kasutatakse uute toote tegemisel – oluline on aga siinjuures eriti see, et klaasi tootmine kasutatud klaasist kulutab vähem energiat, kui uue tootmine liivast. Ära viska klaastaarat segaolme- või ka segapakendikonteinerisse, vaid kogu see eraldi ja too Eesti Pakendiringluse klaasikonteinerisse. Kui võimalik, avalda tootjale survet, et kõik tooted Eestis oleksid pandipakendi märgiga.