Kliimaministeerium saatis 20. septembril kooskõlastusringile maapõueseaduse ja keskkonnatasude seaduse muutmise väljatöötamiskavatsuse (VTK) eelnõu, mille eesmärgiks on luua selgus tulevikumaavarade kasutuselevõtu tingimustes. Eelnõu kehtestab ka kohaliku kasu instrumendi kaevandamispiirkondade elanikele ja kohalikele omavalitsustele.

  • Kliima
  • 25. september 2024
  • Foto: Pexels. Pixabay

„Eestis on väärtuslikke maavarasid, nagu näiteks magneesium, rauamaak, fosforiit ja haruldased muldmetallid, mille järele on Euroopa Liidus ja maailmaturul suur nõudlus. Meie eesmärk on tagada kindlus, et tulevikumaavarade kasutuselevõtt toimuks vastutustundlikult ning tooks maksimaalset kasu nii kohalikele kogukondadele kui Eesti majandusele laiemalt," ütles kliimaminister Yoko Alender.  

Kliimaminister rõhutas, et tulevikumaavarade väärindamine peab toimuma Eestis: "Peame kasutama meie ressursse viisil, mis loob lisandväärtuse ja töökohti Eestis ning väldib negatiivset keskkonnamõju.”   
 
Tulevikumaavarade kasutuselevõtt on tihedalt seotud Eesti Geoloogiateenistuse (EGT) teadusuuringutega, mille üheks eesmärgiks on välja selgitada maavarade väärindamise efektiivsed ja keskkonnasäästlikud võimalused. EGT esitab uuringu tulemused Vabariigi Valitsusele 2025. aasta lõpus.   

"Igasugune kaevandamine on pikk ja keeruline protsess, mis nõuab põhjalikke uuringuid ja keskkonnamõjude hindamist. Praegu uurime võimalusi fosforiidi ja teiste tulevikumaavarade väärindamiseks, et teha teadlikud ja vastutustundlikud otsused, mis arvestavad nii kohalikku kasu kui ka tegevusega kaasnevaid keskkonnamõjusid," ütles Alender. 

Lisaks käsitleb VTK juba kasutuses olevaid maavarasid, nagu näiteks liiv, kruus, paekivi ja turvas ning neist saadava tulu õiglast jaotust.  

„Praegu ei pea kaevandaja kohalikele elanikele tasu maksma. Seadusemuudatusega soovime anda kindluse kohalikele elanikele ja kohalikele omavalitsustele, et ka nemad saavad kaevandamisest kasu. Teeme ettepaneku, et osa kaevandamisõiguse tasust liiguks kõikidele karjääride vahetus läheduses elavatele inimestele, sealhulgas era- ja munitsipaalmaal,“ lisas kliimaminister. 

Avalikule konsultatsioonile plaanib ministeerium saata maapõueseaduse muutmise eelnõu tuleva aasta kevadel, Vabariigi Valitsusele ja Riigikogule 2025. aasta sügisel. Keskkonnatasude seaduse muutmise eelnõu koostab ja saadab kooskõlastamisele ministeerium hiljemalt 2025. aasta alguses, muudatused ja uued kaevandamisõiguse tasumäärad on planeeritud jõustuma 2026. aastast.