Eesti majanduse kasvuks on oluline eemaldada ebamõistlikud takistused ettevõtjate teelt. Selle saavutamiseks lihtsustab Kliimaministeerium keskkonnavaldkonna korraldust, et oleks hoitud nii loodusväärtused kui ka ettevõtjate huvid.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 14. veebruar 2025
- Foto: Arek Socha. Pixabay
„Tugev keskkonnakaitselubade ja keskkonnamõju hindamise süsteem on hädavajalik, et saaksime olla kindlad, et majandustegevus mahub looduse piiridesse. Samas peab süsteem olema efektiivne ja läbipaistev, loa taotlemise protsess proportsionaalne võimaliku mõjuga keskkonnale,“ sõnas kliimaminister Yoko Alender.
Projektide elluviimiseks vajalike planeeringute, tegevuslubade ning keskkonnamõju hindamise menetluste kiirendamiseks võetakse 2025. aastal ette konkreetsed sammud:
- Keskkonnamõju hindamise kohustuslikkuse kriteeriumite lihtsustamine. Keskkonnamõju hindamist peab läbi viima vaid keskkonda oluliselt mõjutavate tegevuste puhul. 2025. aasta keskel pakume välja uued mõjude hindamise kohustuslikkuse piirid.
- Lihtsustatud Natura hindamise süsteemi loomine. Luuakse võimalus teha Natura hindamist eraldiseisvalt, kui kavandataval tegevusel võib olla oluline mõju Natura 2000 võrgustiku alale, kuid tegevus ei mõjuta keskkonda laiemalt ning seetõttu puudub vajadus teha täielik keskkonnamõju hindamine.
- Koolitame täiendavaid keskkonnamõju hindamise juhteksperte. Ekspertide vähesus on siiani protsesside aeglustamise peamisi põhjuseid.
- Kiirendame keskkonnamõju hindamise protsessi ja muudame selle kvaliteetsemaks. Reformitakse keskkonna mõju hindamise protsessi, et kasutada enam juba olemasolevaid andmeid kiiremate ja kvaliteetsemate otsuste tegemiseks.
- Vähendame halduskoormust keskkonnalubade taotlemisel, tõstes luba nõudvate tegevuste künniskoguseid ja loobume mõnel juhul registreeringu kohustusest. Näiteks teede ja sildade ehitajad ei pea taotlema enam veekeskkonnariskiga tegevuse registreeringut tee või raudtee koosseisu kuuluva silla või truubi ehitamiseks veekogul.
- Soosime innovatsiooni. Alustame sellest, et olemasoleva keskkonna- või kompleksloaga ettevõtted saavad uusi lahendusi tähtajaliselt lihtsamalt katsetada. Teise etapina alustame 2025. a II poolaastal lahenduse loomisega, kuidas uute katsetehaste loamenetlusi kiirendada.
Kliimaministeerium esitab Vabariigi Valitsusele märtsis keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse ning keskkonnaseadustiku üldosa seaduse ja teiste seaduste muutmise eelnõud. Nendega ajakohastatakse keskkonnamõju hindamise kohustuslikkusega tegevuste loetelu ja vähendatakse keskkonnakaitselubade teenustega seotud halduskoormust.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta