Festivalihooaeg on haripunkti jõudnud, kauaoodatud suvi toob tuhanded muusika- ja kultuuriaustajad kokku loodusesse või linna. Kogenud festivalikülastaja teab, et festivalimelu nautimine ei tohiks toimuda teiste inimeste mugavuse ja looduse arvelt. Kuidas festivalist ise maksimumi võtta nii, et mitte jääda teiste külastajate pahaste pilkude alla?

Äri viska prügi maha

 

Kui suur rahvamass sööb, joob ja tarbib, ning oma sodi maha loobib, mattub festivaliala kiiresti prügi alla. Praegu on pea kõigil festivalidel korraldatud prügi sorteerimine ja nõuetele vastav jäätmekäitlus, et igaüks saaks enda tekitatud prügi õigel viisil ära visata ja eraldada prügist taaskasutatavad materjalid. Soovitus: ole vastutustundlik festivalikülastaja ja viska oma jäätmed korrektselt ära. Tasub nõuda festivalikorraldajailt mitmekordselt kasutatavate nõude kasutamist. Pea meeles, et sigaretikonid ei ole biolagunevad ning sisaldavad vähemalt 4000 kemikaali, nende peitmisel liiva sisse või vette viskamisel püsivad seal mitu aastakümmet. Samuti on suitsetajatel soovitatav festivalidel kaasas kanda omaenda pisikest tuhatoosi. Suitsetamine ei ole tore tegevus rahva seas.

 

Ära trügi

 

Rahvarohkel üritusel on lihtne unustada, et igaühel on õigus isiklikule ruumile. Ära suru ega lükka, et saada parem vaade lavale. Saabu selle asemel veidi varem enne sündmuse algust või liigu rahulikult läbi rahvamassi. Kõige tähtsam on meeles pidada, et enda välja elamine ja peo nautimine on festivalimelu oluline element, kuid see ei tohiks toimuda teiste mugavuse ja turvalisuse arvelt. Inimestele ei meeldi, kui neid puudutatakse ilma luba küsimata.

 

Austa teiste inimeste rahu

 

Festivalid on tuntud kõrge helitugevusega muusika poolest, kuid see ei tähenda, et on mõistlik oma muusikat esinejate vahelisel ajal või pausihetkedel mängima panna. Austa oma naabrite soovi rahu järele siis, kui heli on vaikne ning ära niisama häält tõsta. Õhtul parklas või telklaagris ära kisa ilmaasjata. 

 

Ole suitsuga ettevaatlik

 

Sinu õigus suitsetada ei tohiks rikkuda teise õigust hingata värsket õhku. Seetõttu on teiste inimeste läheduses soovitatav igaks juhuks mitte suitsetada. Suits on tervisele kahjulik ja ebameeldiv ning tuleohtlikul ajal on suitsetamine üldse keelatud. Kui sigarett ei ole korralikult kustutatud ja see visatakse kuivale või süttivale pinnale, võib see ümbritseva materjali süüdata. Parem on üldse mitte suitsetada, kui seda siiski teha, võiks eelistada näiteks alternatiivseid suitsuvabasid tooteid või mittepõlevaid seadeid nii, et teisi vähem häirida. 

 

Telgi viisakalt

 

Kui festivalialal saab telkida, ära unusta, et telkla on jagatud ruum. Hoia oma ala korras, vähenda müra ja austavad teiste alade piire. Prügi vii prügikasti ja mõtle, et muul ajal on telkla ümbrus lindude ja putukate elukoht. Samuti tuleks lõkke tegemiseks kasutada ainult selleks ette nähtud alasid ja aegu, et vältida tulekahjusid ja vähendada negatiivset mõju loodusele.

Tõeline festivalihing peitub koosolemises ja ühiselt pakutava kunsti, kultuuri või muusika kogemises. Viisaka festivalikülastajana tead, et festivalidel käimine võib olla ka austuse, teadlikkuse ja jätkusuutlikkuse kogemine. Seda eeskätt looduse suhtes.