Eesti Pandipakend pakkus teist suve järjest koostöös erinevate ürituste korraldajatega külastajatele võimalust sorteerida oma pandipakendid muudest jäätmetest eraldi. Selle tulemusel koguti kokku ja suunati täies ulatuses ümbertöötlemisse ligi 338 200 metallist, plastist ja klaasist joogipakendit.
- Jäätmed
- 17. oktoober 2019
- Foto: Pandimaterjali kokkukogutud materjal. Katrin jõgisaar, bioneer.ee
Igal suvel toimub Eestis sadu üritusi, kus tekib paratamatult ka jäätmeid ja mis avaldab olulist mõju keskkonnale. Seda saab vähendada pandipakendite sorteerimisega teistest jäätmetest eraldi tagades puhta ja väärtusliku ümbertöödeldava materjali.
Kui 2018. aastal tehti koostööd 14 ürituse korraldajaga, kes kogusid aasta jooksul kokku ligi 187 200 joogipakendit, siis praeguseks on koostöös 16 ürituse korraldajaga kokku kogutud juba 151 000 pakendit.
„Kahe suvega kokku kogutud 338 000 pudelit kataks ühtlase kihina 4700 m2 suuruse maa-ala, mis tänu ürituste külastajate, korraldajate ja meie ühisele pingutusele ei jäänud festivalimurule, vaid suunati taaskasutusse. Edukas koostöö on andnud meile kindlustunde, et liigume õiges suunas ja lisaks pandipakendite sorteerimisele kodus või kontoris, on see saamas traditsiooniks ka avalikel üritustel. Selle eest suur tänu nii ürituste korraldajatele, kes lõid võimaluse pakendeid sorteerida kui ka külastajatele, kes neid õigetesse kogumiskastidesse panid! Tänu sellele saame suveüritused muuta palju keskkonnasõbralikumaks,“ ütles Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba.
Pandipakendite ümbertöötlemisse suunamise eest on hoolitsenud näiteks Viljandi pärimusmuusika festivali, I Land Soundi, Intsikurmu festivali, Roheliste Rattaretke, Metallica kontserdi ning Tallinna ja Tartu tänavatoidufestivalide korraldajad. Lõppenud suve suurimaks väljakutseks kujunes aga Tantsu- ja laulupidu, kus esmakordselt peo ajaloos said keskkonnasõbralikud külalised oma joogipakendeid sorteerida.
“Panditaara muudest jäätmetest eraldi kogumine on eestlastel kindlalt “käe sees”. Isegi nii massiivsel sündmusel nagu laulupidu sorteerisid külastajad ja esinejad panditaarat muudest jäätmetest hoolikalt eraldi. See on kinnitus, et järjepideva teavitustööga saab inimesi motiveerida keskkonnasõbralikumaid samme astuma,” kinnitas laulupeol jäätmekorraldust koordineerinud Raimo Matvere.
Eranditult kõik kokku kogutud pandipakendid suunatakse ümbertöötlemisse. Nende eest saadud tagatisraha kannab Eesti Pandipakend korraldajate arveldusarvele või annetab selle heategevusfondile Aitan Lapsi, et Eestis elavatele lastele kvaliteetseid kultuurielamusi pakkuda.
Keskkonnateadlike eestlaste abiga kogus ja suunas Eesti Pandipakend sel suvel taaskasutusse enam kui 102 miljonit ühekordse kasutusega pandi alla kuuluvat joogipakendit, sh 49 miljonit plastpakendit. See moodustab 82% turule pandud ühekordse kasutusega pandipakendeist.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta