Riik suurendab tuleval aastal koolipiimatoetuse enam kui seitsmele kroonile liitri kohta, mis katab piima soetamise kulud ja päästab kohalikud omavalitsused täiendavast lisafinantseerimisest, teatas Põllumajandusministeerium.

Kui seni toetas riik koolipiima 3,60 krooni ehk 23 eurosendiga, siis uuest aastast suureneb see summa 4,06 kroonile ehk 26 eurosendile. Koos ELi toetusega makstakse omavalitsustele koolipiima ostmiseks 45 eurosenti ehk 7,04 krooni. „Kui me vaatame piima hinda tööstustes, siis selline toetusmäär katab kulud,” märkis põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder.

Seedri sõnul on täna olemas üksjagu omavalitsusi, kes koolipiimale peale maksavad. Selle põhjuseks on aga liiga kõrged sisseostuhinnad, mitte väike toetus. „Osadel juhtudel ostetakse koolilastele piima kallimalt kui piltlikult öeldes kõrval poes müüakse,” rääkis minister. „Miks seda tehakse, peab küsima omavalitsustelt – kes on läinud lihtsama vastupanu teed, kes on seda teinud teistel põhjustel.”

Tänavu septembrist oktoobrini erinesid erinevate koolipiimatoetuse taotlejate sisseostuhinnad pea kaks korda – kõige odavamalt osteti koolipiima 6 krooni 27 senti liiter, kõige kallimalt aga 12 krooni ja 49 senti liiter. Oktoobris oli tööstuste keskmine 2,5protsendise piima väljamüügi hind 6 krooni ja 58 senti.

Lõppevaks aastaks oli koolipiima programmiga liitunud üle Eesti kokku ligi tuhat lasteasutust ja piimatooteid pakuti enam kui 200 000 lapsele ja noorele.