Psühholoogina leian, et paarisuhtes olles tuleb suhte hoidmise kallal töötada. Partnerlus on kui elav taim, mis vajab püsivat hoolitsust. Kuidas võiks hoolitseda oma suhte eest?

Esiteks tuleb leida endile koos veedetavat ja partnereid ühendavat kvaliteetaega. Hea on, kui sel ajal on lapsed vanaemade-vanaisade juures või sõbrannade hoida. Kvaliteetaeg nagu sõna ise ütleb, peab olema kvaliteetne ja nauditav mõlemale poolele. Inimesi ühendab ka lihtsalt mõnus intiimne vestlus, võib külastada koos restorani, teatrit või teha koos sporti. Neid ideid on palju, mida kaks teineteist armastavat inimest koos teha saavad.

Kui üks partnereist tunneb, et nende suhtel on midagi viga või puudu, siis on see tegelikult mõlema partneri probleem. Edukas paarisuhtes on mõlemad pooled suhtega rahul. Kuid tundes suhtes järjest suurenevaid lahkhelisid, siis võib pöörduda pereterapeudi poole, kes aitab sõltumatu eksperdina olukorras selgust luua. Mida varem pereterapeudi konsultatsioonile minna, seda kindlam võib olla et suhte tervenemises.

Abielus olles võib tekkida olukordi, kus armutakse võõrasse, Sotsiaalpsühholoogid väidavad, et seda juhtub abielu jooksul keskmiselt üks kord. Oma tunnetele ei tohiks siiski voli anda, sest kahte lõket ei saa korraga kütta. Samuti tuleks vahet teha armastusel ja armumisel.

Armumine kestab sotsiaalpsühholoogia määratlusel tavaliselt kuni 18 kuud. See on nii tormiline aeg, kuid kauem ei peaks organism vastu. Pärast armumist areneb paarisuhe armastuseks, siinkohal esiplaanil hoolivus ja pühendumine.

Armumine on ilus aeg, kui „ pea on just kui segi“ ja „liblikad lendavad kõhus“, see on ilus suhet sissejuhatav aeg, mida tasub nautida, kui see parajasti käsil on või heldimisega tagantjärgi meenutada.

Armumise ajal on tavaline, et nähakse oma paarilist „läbi roosade prillide“, paariline tundub täiuslik, ilma ühegi veata. See tunne paraku möödub ja asemele astub kaine argipäev, kus tuleb silmitsi seista reaalse elu ja inimesega. Tihti arvatakse et armastus sai otsa, kuid tegelikult lõppes lihtsalt armumise faas.

Enne suhet ollakse isiksus, kes saab toimida oma vaba tahte kohaselt. Peale paarilise leidmist peaks lahknema endale kulutatud aeg ja koos veedetud aeg.

Väikelastega pere puhul kulub enamus ajast lapsevanema rolli täitmiseks. Endale ja paarisuhtele jääb väga vähe aega, kuid see aeg endale ja suhte heaks tuleb teadlikult planeerida. Suhet tuleb toita, muidu ta närtsib, nagu lill vaasis.

Väga sageli lähevad vanemad lahku kui lapsed on kuni kaheaastased. Laste kasvatamise aeg on väga pingeline ja paljud paarid ei pea vastu, kuna nende suhtesse on lisandunud laps.

Eestis lahutatakse umbes pooled abielud, seda on kahjuks liiga palju. Paarid ei suuda, või ei oska oma suhtega töötada. Paarisuhet peetakse isetoimivaks, kuid paraku see nii ei ole.

Kui lapsed on teismelise-eas, siis on loomulik lapse iseseisvumine. Üha rohkem aega tahavad lapsed olla koos oma sõpradega. Selles ei ole midagi imelikku ja see näitab, et lapsi on kasvatatud õieti - iseseisvaks. Teismeeas lastega peredel on loomulikult omad raskused ja rõõmud, kuid sellel praegu ma pikemalt ei peatuks. Selles faasis vanemate paaril on rohkem aega omavahel koos olla ja tegutseda.

Iseseisvunud laste puhul tekib „tühja pesa sündroom.“ Ka selles suhtefaasis lahutatakse palju, sest ollakse kaaslasest aastate jooksul lahku kasvanud. Suhe puruneb, kui ei ole toimunud suhte värskendumine ja leitud uusi nüansse oma abiellu või koosellu.

Teadlaste hinnanguil umbes poolte paarisuhete puhul ei ole tegelikult hea koos olla ning kooselu ei naudita. Paraku on see kurb tõsiasi.

Need paarid, kelle suhe on jõudnud kuldpulmadeni (50a) või isegi teemantpulmadeni(60a) on kindlasti oma suhtega töötanud ja vaeva näinud. Ma ei usu, et on kooselusid, kus poleks üldse tülisi või eriarvamusi, kuid neid tuleb osata lahendada.

Kindlasti ei säili paarisuhte, kui on tekkinud perevägivald. Mitte mingi füüsiline vägivald ei tohi olla paarisuhtes või pereelus lubatud. Kõike peab saama sõnadesse panna ja omavahel läbi rääkida, mitte rusikate abil oma õigust nõuda.

Soovin kõigile ilusat kevadet ja töötage oma suhtega, sest ka ühesse inimesse on võimalik mitu korda armuda. Armastus on püha ja hoidke seda hellalt.