Seekord jagab Bioneer nippe, kuidas vähem pakendeid kulutada.
- Jäätmed
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 17. juuli 2012
1. Kasutage riidest kotti. See soovitus tundub äraleierdatud olevat, aga paraku mitte kõik ei kasuta seda teadmist. Minu meelest on riidest kottide kasutamisega samasugused lood nagu ka rohelise tulega tee ületamisel. Me kõik teame, millal üle tee minna, aga mitte kõik ei kasuta omi teadmisi.
2. Tehke riidest kott ise. Te ei pea ostma riidest kotti kaubanduskeskusest. Tehke see parem mõnest riidetükist, millel juba on olemas legend. Õmmelge kott näiteks oma vanadest lemmikteksadest ja annate sedasi väärt riideesemele uue elu.
3. Taaskasutage plastikust kotte. Kui te ei taha riidest kotte kasutada, võtke õppust vanematelt prouadelt. Nemad ostavad tavaliselt kaks kilekotti korraga ja panevad need üksteise sisse. Nii saab kilekotte palju kauem kasutada. Kaks kotti koos venivad väidetavalt vähem ja seetõttu püsivad ka kauem kasutuskõlblikud.
4. Liituge piima- ja köögiviljaringiga. Leidke endale nn päris oma talunik, kes toob teile või teie toote temalt purgiga piima ja kastiga köögivilju. Lisaks sellele, et nii saate säästa pakendite arvelt keskkonda, tunnete te nii ka inimest, kes on teie toidu kasvatanud. See on suur pluss tänapäeva anonüümses maailmas. Toiduringi leidmiseks pange kuulutus üles mõnda sobivasse portaali või foorumisse (miks mitte Bioneeri Biofoorumisse), kuulake maad turul käies või lihtsalt googeldage.
5. Käige turul. Supermarketis te ei saa müüjalt paluda, et andke toitu minu enda karbi sisse. Seevastu turumüüja teeb seda lahkesti. Turul on võimalik hinna osas ka kaubelda. Seda luksust suured poed ei võimalda.
6. Tehke ise süüa. Nii tekitate pakendijäätmete asemel pigem biojäätmeid, mis on oluliselt lühemaealisem prügiliik.
7. Õppige toitu viilutama kodus. Uskumatu, aga vaid 15 aastat tagasi pidas suurem osa perenaisi viilutatud toidu kallima raha eest ostmist raiskamiseks. Ent mugavus on teinud oma töö! Selle asemel, et kodus 3 sekundit viilu lõikamisele kulutada, maksame me parem veerand kuni pool hinda lisaks ja tekitame meeletutes kogustes pakendiprahti.
8. Jätke ülepakendatud või keskkonnavaenulikult pakendatud kaup alternatiivi olemasolul ostmata. Näiteks midagi poodi ostma minnes, eelistage ühekordselt pakendatud kaupa. Samuti vältige vahtplasti pakendatud kraami.
9. Olge plastpudelites jooke ostes mõõdukas. Veel parem – ärge neid üldse ostke. Eelistage filtreeritud vett ja koduseid jooke.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta