Ajad, kus oma purgiga kalja sai ostmas käidud, on hakanud ununema. Pigem saab tarbija iga ostuga kaasa pakendi. Teinekord on pakendit rohkem kui kaupa ennast. Nii tekitame oma ostudega järjest enam pakendijäätmeid, mis rändavad kas tavalise üldprügi hulka või pakendikonteineritesse. Kuidas taaskasutada pakendeid oma kodus nii, et nende eluiga oleks pikem, sellest Bioneer täna kirjutabki.
- Jäätmed
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 6. detsember 2012
Suuremad klaaspurgid on head toiduainete säilitamiseks. Alati ei pea ostma säilituskarpe. Kolmeliitristes klaaspurkides on paras hoida näiteks makarone, müslit ja pudruhelbeid. Läbipaistev purk annab aimu, palju toitu veel järel on. Kui peate lugu käsitööst, võite purkidele meisterdada kaunid sildid või korgikatted.
Suure purgisuuga klaaspurkide sees saate hoida teepakke. Nii ei pea te külalistele sooja jooki pakkudes kümmet erinevat teepakkide karpi kapist välja võtma. Külalised saavad purgist valida neile sobiva teesordiga pakikese.
Väiksemates klaaspurkides saate hoida maitseaineid ja ravimteesid. Maitseainete varude säilitamiseks sobivad hästi näiteks beebitoidu purgid. Ravimteede jaoks passivad kunagised moosi- ja kurgipurgid.
Korrastage kappe pappkarpide abil. Pappkarbid on head, sest neile saab peale kirjutada, mis on karbi sees. Suletavate ustega kappides ei pea alati olema kallid sisustuskarbid, vaid võivad vabalt olla hoopis tavalised pappkarbid. Kes tahab ilusamaid karpe, võib oma käsitööoskused appi võtta ning veidike meisterdada.
Vahtplastist toidualusest saab vastupidava nõudepesukäsnade hoidja või seebialuse. Vahtplast on üsna keskkonnavaenulik materjal, mis ei kõdune ja mida ei töödelda ka ümber. Seega, kui te olete vahtplastist toiduainete aluse koos toiduga endale koju ostnud, siis on väga tervitatav, kui leiate sellele uue rakenduse.
Hoidke suhkrut suurtes plastpudelites. Tihti ostetakse maakodusse suures kogustes suhkrut, et suhkru hinda soodsamaks saada ja hoidiseid teha. Suure lahtise koti sees on suhkur aga tõmbenumbriks närilistele. Siin aitab keeratava korgiga plastpudelite taaskasutamine, sest maal on klaaspurgid sageli hoidiste taarana juba rakendatud. Plastpudelist on hiljem suhkrut väga mugav välja valada. Suhkru pudelisse valamiseks vajate lehtrit.
Andke pagaritoodete kotid tuttavale koeraomanikule, kui te seda ise ei ole. Linnades on reeglid, et koerte pabulad tuleb looma peremeestel tänavalt üles korjata ja prügikasti toimetada. Väga paljud loomaomanikud ostavad selleks otstarbeks eraldi kilekotte või käivad poodide köögiviljalettidest õhukesi kilekotte koju toomas. Te saate loomaomanike kilekottide tarbimist ja rahakulu vähendada, pakkudes oma pagaritoodete kotte taaskasutusse.
Tehke mahlapakkidest nukumajasid. Tänapäeva koolieelikutel on palju väikeseid mänguasju, sest pisilelusid saab kaasa nii üllatusmunade, ajakirjade kui ka kõikvõimalike legodega. Kui mahlapakkidele uksed ja aknad sisse lõigata, saate lihtsa vaevaga valmistada nii mängumajasid kui ka nukuteatreid.
Ehitage pakenditest linnumajasid. Mahlapakkidest, vanadest plastist lillepottidest ja paksust plastist jogurtipakkidest saate ehitada lindude toidulaudasid. Siinkohal pidage meeles, et linnud vajavad toitmist ainult talvel.
Kasutage vanu paberkotte biojäätmete või paberi kogumiseks. Te ei pea ostma eraldi pakendit, et teisi jäätmeid koguda.
Võimalusi taaskasutamiseks on tohutult ja siin välja toodud viisid on vaid väike valik võimalustest. Kasutage oma fantaasiat ja nutikust!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta