Kui Eesti taastuvenergia edulugu on seni põhinenud päikese- ja tuuleparkide arendamisel, siis nüüd on turule aktiivselt lisandumas ka energiasalvestid, mis võimaldavad hoida elektrihinna stabiilsena.
- Energeetika
- 27. märts 2025
- Foto: Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
„Päikese- ja maismaa tuuleenergia koosmõju aitab tagada vajaliku taastuvenergia koguse ning atraktiivsema elektri hinna. Salvestusvõimsused võimaldavad hoida hinda stabiilsena, mis tagab lõpptarbija jaoks mõistliku ja pikaajaliselt prognoositava hinnataseme,” ütles KC Energy tegevjuht Mihkel Loorits.
Ta selgitas, et kuna Eesti eesmärk on 2030. aastaks kogu elektritarbimine taastuvenergiaga katta, siis järgmistel aastatel tuleb turule suur hulk päikese- ja tuuleenergiat. Taastuvenergia võrku lisandumine suurendab aga süsteemis ettearvamatust ja prognoosivigade hulka. See muudab salvestuslahenduste olemasolu veelgi olulisemaks.
Akud võimaldavad muuhulgas võtta võrgust elektrit siis kui seda on üle ning anda tagasi siis kui elektrit on puudu. Looritsa kinnitusel plaanitakse suve keskpaigas Kehra külje all valmiva Pihlaka päikesepargi juurde samuti salvestuslahendused liita.
KC Energy tarneahelate juht Mark Tomba kinnitusel on akude viimase aasta kiire hinnalangus muutnud need Eesti taastuvenergia arendajate jaoks majanduslikult mõistlikuks.
„Täna on ka KC Energyl akulahendused töös ning senised tulemused näitavad, et salvestusprojektide arendamine on praeguse hinnataseme juures juba igati kättesaadav ja mõistlik,” ütles Tomba.
Tema sõnul on tänu tööstuse arengule akude hinnad langenud ja nende tööiga kasvanud. Ta näitlikustas, et lithium-ion akude hinnad langesid eelmisel aastal ligi 20%, kahe aastaga on akude hinnad kukkunud ligi 30% ning kümne aastaga enam kui kuus korda.
„Eelduste kohaselt jätkavad akude hinnad langemist ka lähiaastatel, langust soodustab uute tehnoloogiate areng, uued materjalid ja efektiivsemad tootmisprotsessid,” märkis Tomba.
Täiendava tõuke salvestuslahenduste Eesti turule tulekule annab KC Energy tegevjuht Mihkel Looritsa sõnul Venemaa elektrivõrgust lahkumine, mis võimaldab tootjatel tegutseda Euroopa sagedusturgude platvormidel. Selle tulemusena on võimalik teenida investeeringust täiendavat tulu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta