Täna esitleb Euroopa Komisjon Euroopa Nõukogule Läänemere strateegiat, mille kaks aastat kestnud väljatöötamises on aktiivselt osalenud ka keskkonnaorganisatsioonid.
- Bioneeri uudised
- Eestimaa Looduse Fond
- 10. juuni 2009
- Pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Strateegia eesmärgiks on edendada Läänemere regiooni tasakaalustatud arengut. Majanduslike eesmärkide kõrval nõuab Läänemere halb olukord üldist arusaamist, et mere majandamise aluseks peaks olema ökosüsteemne lähenemisviis - kõik merega seotud inimtegevused peavad juhinduma sellest, mida Läänemeri suudab taluda.
WWFi Läänemere Programmis osalevad keskkonnaorganisatsioonid (sh ELF) soovitavad oma ühisteates tungivalt Rootsi valitsusel haarata Euroopa Liidu Läänemere strateegia pakutud võimalusest. Rootsi saab 1. juulist Euroopa Liidu eesistujamaaks ning seeläbi on Rootsi valitsuse väljakutseks Läänemere strateegia vastu võtta.
ELFi juhatuse esimees Jüri-Ott Salm: „See, et suvine sinivetikate õitseng ohustab elurikkust või suvisel ajal ujujate tervist, ei ole pelgalt looduslik protsess. See on tulemus sellest, kuidas enesele teadvustamata ja planeerimata võib inimene ühte merre valimatult saastet suunates muuta selle tema sees ja ümber elavatele liikidele vaenulikuks keskkonnaks. Selline valimatus iseloomustab ka NordStream gaasitoru kavandamist – maismaamarsruute isegi kaalumata kavandatakse mitmeid võimalikke keskkonnaprobleeme eirates ulatuslikku infrastruktuuri projekti otse meie silme all. Kuid Läänemeri pole akvaarium, kust saab saastunud vee välja vahetada ja surnud taimestiku ning elustiku asendada lemmikloomade poest saadavaga.“
Läänemere strateegia on esimene Euroopa Liidu sisene strateegia ühe kindla geograafilise regiooni jaoks, mis aitab ületada valdkondlike huvide vahelist konkurentsi selliste sektorite vahel nagu laevandus ja meretransport, turism, avamere energiasektor, sadamate arendamine, kalapüük ja vesiviljelus, põllumajandus ning keskkonnakaitse.
Jüri-Ott Salm: “Ilmselgelt on vajadus üle saada Läänemerel valitsevast kaosest, mis on tingitud paljudest erinevatest killustatud ja tihtipeale omavahel kattuvatest regulatsioonidest ja pädevustest. Ja seda ajal kui Läänemere olukord üha halveneb. Tänaseks on kõigile selge, et regionaalsete väljakutsetega saab tegeleda vaid läbi regionaalsete lähenemisviiside ja lahenduste. WWF ja ELF usuvad, et see on ainuõige lähenemisviis, kuna vaid kõigi sektorite ja huvirühmade hõlmamine integreeritud merealade planeerimise ja majandamise protsessi aitab saavutada eesmärke, mis on strateegias seatud.“
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta