Laulupidu on läbi saanud. Jõuad lõpuks koju, riided on higised, võib-olla porised või muruga koos. Mida ette võtta? Vastuse annavad spetsialistid Facebooki grupist Eesti rahvariided: Estonian Folk Costumes.

  • Tarbimine ja tervis
  • 9. juuli 2019
  • Foto: Tantsijad koondumas XX tantsupeol. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Kõigepealt teeme selgeks, mida ei tohi teha. Kohe kindlasti et tohi panna kogu oma rahvariidekomplekti korraga pesumasinasse. Kordame veelkord tagumise rea poistele-tüdrukutele: ära pane oma rahvariidekomplekti (särki, seelikut, kirivööd, kuube, pottmütsi, kaabut, pastlaid, sõlge jne) pesumasinasse. Eraldi ka ei tohi panna. Pesumasina kasutamine rahvariiete pesemisel on lubatud ainult professionaalidel. Aga mida siis teha??

Kõigepealt pane oma asjad ilusasti rippuma. Eralda puntrast (kilekotist, põrandalt, auto tagaistmelt vms kohast) esemed. Kuub, vest, liistik, seelik pane puu peale rippuma ja tuulduma. Vöö keera rulli. Ehted pane karpi. Kontrolli üle kas kusagil on plekke. Poriplekid harja maha kuivalt. Kordame veelkord: villased seelikuid ja kuubi ei tohi pesta, eriti veel pesumasinas. Plekid eemaldatakse riideharjaga. Vajadusel vii targema inimese kätte (eseme tegija, keemiline puhastus).

Aga üks mida kindlasti peab tegema: pese puhtaks särk ja käised! Isegi kui kandsid särki ainult pool tundi pead sa selle puhtaks pesema, muidu läheb see kapis kollaseks. Pese käsitsi kas pesuseebi või pesugeeliga. Plekid võta maha sapiseebiga. Kuivata kiiresti nööril. Pesumasinat tohib kasutada ainult kui tead mida teed. Kindlasti ei tohi pesumasinas pesta villasega tikitud särke-käiseid. Linaste esemete pesemisel ei tohi kasutada tsentrifuugi, sest siis tekivad igikortsud mida ei saa triikides enam ära. Kuivata kiiresti nööril. Kuivati kasutamine linastel esemetel on rangelt keelatud!

Pese puhtaks ka villased sukad-sokid, jällegi käsitsi. Kuivata kiirelt. Harja puhtaks kingad-saapad ja pühi vajadusel niiske lapiga. Pastlaid võib ka vajadusel pühkida niiske lapiga.

Kui oled oma kaabust kalja joonud, siis pole enam midagi teha. Vii kaabu tagasi kübarsepa juurde ja palu temalt vabandust. Kui su tanu vajab pesemist siis haruta sellelt kõige pealt maha tanulint ja kardpael. Haruta tanu lahti, pese, tärgelda ja kurruta. Kui ei oska, vii targema inimese kätte enne kui midagi tegema hakkad.

Üldiselt viimane lause on nii tähtis et kordan veelkord kõva häälega: "Kui ei oska midagi teha, siis enne tegutsema hakkamist küsi targema inimese käest."

Veel tarkusi.

Säilita esemeid puhtalt ja avaralt. Mitte puntras ja otse muru pealt tulnuna.

Kirjuta esemete juurde, mis kihelkonna esemetega on tegemist. Viie aasta pärast sa enam ei mäleta.

Kanna oma kallisvara ka peale laulupidu. Pane kleidile ehted, kanna külmaga vesti, või pane kogu komplekt selga sünnipäevale, jaanipäevale, koolilõpetamisele, juubelile või muule sarnasele toredale üritusele. Kanna oma uhkust igal võimalusel, nii tuleb ka laulupeo soojust meie igapäevaellu.


Lugu pärineb Eesti rahvarõivad:: Estonian Folk Costumes leheküljelt.