Ilutulestikuga kaasnevaid pauke kardavad nii mets- kui koduloomad tekitades neile stressi, tervisehädasid ja põgenemissoovi. Eesti Loomakaitse Selts soovitab hoida oma lemmikloomad aastavahetusel turvaliselt toas ning varustada nad kiibiga ja andmetega lemmikloomaregistrites.

Kuna loomad ei ole enamasti harjunud raketipaukudele omase ootamatult valju müra ja valgusesähvatustega, satuvad nad ilutulestiku ajal kergesti paanikasse, võivad käituda ettearvamatult, sealhulgas põgeneda omanike järelevalve alt, langevad stressi ja see omakorda põhjustab erinevaid tervisehädasid.

Ilutulestiku ajaks soovitab Eesti Loomakaitse Selts lubada lisaks väiksematele koduloomadele tuppa ka õuekoerad, et müra oleks nendeni vähem kosta. Lisaks on hea jätta looma juurde tuppa mõni inimene, kellega koos loom end ärevas olukorras turvalisemalt tunneb.

Kui loom siiski põgeneb, aitab lemmikut leida talle paigaldatud mikrokiip ja andmed lemmikloomaregistrites. Kiipe paigaldavad loomaarstid üle Eesti ning kannavad vajalikud andmed Eesti lemmikloomaregistrisse. Loomaomanikul endal tuleb kanda andmed riigiportaal eesti.ee kaudu ka üleriigilisse kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse (LLR). Ilma andmeteta registrites ei ole kiibist looma leidmisel kasu.

Juhul kui loomal puudub mikrokiip, tuleks loomaomanikul kinnitada lemmiku kaelarihmale enda kontaktandmed. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb või leitakse hulkuv lemmikloom, tuleb sellest teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.

Ilutulestikku tuleb süüdata lähedalasuvatest inimestest ja loomadest ohutus kauguses vältimaks võimalikke vigastusi ning ilutulestiku tükid tuleb pärast tulevärki kokku korjata, et loomad neid kogemata ei sööks või nendega endale muul moel viga ei teeks. Kõige loomasõbralikum tegu on leida ilu aga muust kui stressirohkest ilutulestikust!