Loomapäästegrupi esimene partii spetsiaalselt loomade veoks ümberehitatud ja varustatud kaubikuid on valmis loomadele ja lindudele appi tõttama. Seni toimetasid grupi vabatahtlikud vigastatud loomi arsti juurde oma isiklike autodega, mis aga polnud kõige ohutum variant liiklusohutust silmas pidades, sest haavatud ja võõrad loomad said juhti rünnata.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 3. veebruar 2019
- Foto: Koer loomade transpordiks mõeldud kaubiku puuris. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
„Suur murekoht oli varasemalt seotud ka looma tervishoiuga, sest nn pehmeid materjale on pea võimatu desifintseerida ja seetõttu sattusid nakkusohtu ka lemmikloomad. Uutes masinates on viidud need ohud miinimumini“, ütles Loomapäästegrupi vabatahtliku töö peakoordinaator Katrin Lehtveer.
Tallinna vabatahtlike juhi Kristina Sadohhina sõnul on kaubikud varustatud esmavajalikuga alates lingudest-kahvadest-puuridest ja lõpetades kiibilugejatega. „Tänu kiibilugejatele saame loomaomaniku tuvastada juba sündmuskohal, juhul kui lemmik on nõuetekohaselt kiibitud ja registrisse kantud ning see hoiab kokku nii omaniku kui omavalitsuse raha. Lisaks väheneb ka looma stress, sest varjupaika nad ei jõuagi!“
Loomapäästegrupis tegutseb 1 jaanuari 2019 seisuga 229 vabatahtlikku loomasõpra ja ühingu eesmärgiks on reageerida esmajoones loomade ja lindudega toimunud liiklusõnnetustele ning tagada neile parim saadaolev ravi. Teine prioriteet on koostöös VTA ja politseiga kodudes väärkoheldud loomade võõrandamine, ravimine, sotsialiseerimine ja uute omanike leidmine.
„Me oleme väga uhked, et esialgu utoopilisena tundunud plaan realiseerus ja meile teadaolevalt pole sellist valmisolekut isegi Eestist arenguga üksjagu eespool olevates Põhjamaades“, ütles grupi eestvedaja Heiki Valner ja lisas, et käesoleval aastal loodetakse kaubikuid veel juurdegi liisida. „Ärge ootuseid siiski liiga kõrgele seadke, sest inimeste kiirabiga võrdväärse kiirusega ei suuda meie inimesed vabatahtliku töö raames eales reageerima hakata.“
Vabatahtlikud loomapäästjad oma töö eest palka ei saa ning kaubikutega seotud kulutused kaetakse reklaami müügist. Esialgse kava kohaselt jääb 2 kaubikut Tallinnasse, 1 Harjumaale, 1 Tartusse ja 1 Pärnusse. Ühega kaubikutest hakkab sõitma loomaarst, kes alates märtsikuust teeb Harjumaal ja pealinnas koduvisiite. Loomulikult reageerib ta võimalusel ka liiklusõnnetustele ja nii saab loom või lind esmaabi juba sündmuskohal.
Loomapäästegrupp MTÜ loodi 30.juulil 2018 MTÜ Eestimaa Loomakaitse Liidust lahkunud vabatahtlike poolt ja organisatsiooni tuumiku moodustavad üle 10. aasta erinevates ühingutes loomi kaitsnud inimesed.
Loomapäästegrupis on eraldi üksused ka kassi-, koera-, ja hobusesõpradele ning neisse on kogunenud vastavat liiki või tõugu tundvad entusiastid ning spetsialistid.
· Koeraabiüksus – 90 inimest
· Kassiabiüksus – 44 inimest
· Hobuabiüksus – 25 inimest
Loomapäästegrupp ootab teateid loomadega toimunud liiklusõnnetuste ja kodudes halvasti koheldud lemmikute kohta telefonil 53 230 230 või e-posti aadressil help@animalrescue.ee
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta