Üle maailma tähistatakse 22. augustil taimse piima päeva, mistõttu kutsuvad Loomus ja selle veganprogramm Taimsed Valikud selgi aastal vastu võtma 31-päevast taimse piima väljakutset ehk loobuma loomsetest piimatoodetest terveks augustikuuks ning asendama need taimsete alternatiividega.

  • Toit ja aiandus
  • 26. juuli 2023
  • Foto: Loomuse korraldatud taimsete piimade tutvustus / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Väljakutset korraldavad MTÜ Loomus ja selle veganprogramm Taimsed Valikud juba kolmandat aastat ja sel aastal keskendub väljakutse loomse piima ja selle taimsete alternatiivide keskkonnamõjule.

“Keskkonnahoid ja jätkusuutlikkus ning sellega seotud toiduvalikud on iga aastaga aina aktuaalsemaks muutunud, mistõttu on oluline sellest rääkida ka piimavaliku juures,” põhjendab Loomuse juhatuse liige ja Taimsete Valikute programmijuht Anu Tensing. “Numbrid näitavad selgelt, et taimsed alternatiivid on targem valik kui loomapiim.”  

Näiteks liitri lehmapiima tootmiseks kulub 628 liitrit vett ja selle tootmine tekitab 3,2 kg süsihappegaasi. Isegi mandlipiim, mis kulutab taimsetest piimadest kõige rohkem tootmisel vett, kulutab vaid 60% lehmapiima veekasutusest. Taimsete piimade seas suurim saastaja riisipiim ei tekita isegi 40% heitkoguseid võrreldes sellega, mis lehmapiim tekitab.

Väljakutse kestab terve augusti ning selle jooksul tarbivad osalejad loomsete piimatoodete asemel taimseid piimaalternatiive. Selleks, et väljakutse oleks jõukohane ja põnev kõigile, saavad liitunud huvilised augusti jooksul kümmekond uudiskirja, mis tutvustavad taimsete piimade maailma. Väljakutse algab küll 1. augustil, ent liituda saab ka hiljem. Julgustame kõiki tarbima taimseid alternatiive ka pärast väljakutse lõppu ning loobuma loomsetest piimatoodetest jäädavalt.

Väljakutse saab vastu võtta siin..