Eesti seadusandluses on murettekitav ja tõsine lünk – nimelt puudub praegu selge ja ühemõtteline keeld loomade seksuaalse väärkohtlemise osas. Ilma otsese seadusliku keeluta jäävad loomad kaitsetuks väärkohtlemise eest, sest seadus jätab palju tõlgendusruumi inimestele, kes sellises loomade kohtlemises midagi väära ei näe.
- Loomakaitse
- 9. aprill 2025
- Foto: Kurja pilguga koer. NoName 13. Pixabay
Eesti jääb selles küsimuses maha paljudest Euroopa riikidest, mis on juba sellised seadused kehtestanud, sh:
- Saksamaal on keelustatud kasutada looma enda seksuaalseks tegevuseks või treenida või teha kättesaadavaks kolmandate isikute seksuaalseks tegevuseks ja sundida neid seeläbi liigivastasel viisil käituma (Loomakaitseseadus, Tierschutzgesetz §3. 13).
- Rootsis on keelustatud igasugune seksuaalne akt loomaga (Loomakaitseseadus, Djurskyddslag §10).
- Norras on keelustatud loomadega seksuaalvahekorda astuda või nendega seksuaalseid tegevusi läbi viia (Loomakaitseseadus, Dyrevelferdsloven §14. b).
- Madalmaades on loomaga siivutute tegude tegemine ja vastava sisuga materjali jagamine karistatav vangistuse või rahatrahviga (Kriminaalkoodeks, Wetboek van Strafrecht 254).
- Ühendkuningriikides on keelustatud penetratiivne seksuaalne akt loomaga ning on karistatav vangistusega (Seksuaalkuritegude seadus, Sexual Offences Act 2003 69).
- Soome keelustas alates 2024. aasta algusest penetratiivse seksuaalse akti loomaga (Loomade heaolu seadus, Laki eläinten hyvinvoinnista §14).
“Loomadel peab olema seaduslik kaitse seksuaalse väärkohtlemise eest – ka juhtudel, kui füüsiline kahju pole selgelt tõendatav. Lisaks väärivad loomad kaitset psühholoogilise väärkohtlemise eest, ent seksuaalse väärkohtlemise mõju looma psüühikale on väga keeruline tuvastada,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Eesti ei saa siinkohal olla eesrindlik, küll aga saab Eesti järele jõuda oma naabritele.”
Loomus on mitu aastat tegutsenud selle nimel, et Eestis keelustataks loomade seksuaalne väärkohtlemine. Varem põhjendas Vabariigi Valitsus seaduslünka sellega, et seksuaalne väärkohtlemine läheb iseenesest mõistetavalt looma suhtes julma teo alla. Ent 2023. aasta lõpus andis valitsus oma ametliku seisukoha, et sellest selgitusest ei piisa ehk see ei ole igaühele samamoodi mõistetav ning jätab liialt tõlgendusruumi.
Veebruaris toimunud Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi infotunnil sõnas endine minister Piret Hartman, et ettevalmistustööd on tehtud ja vastav eelnõu jõuab sügisel Riigikokku. Loomus ootab uuelt ministrilt töö lõpuni viimist.
Kui soovid aidata Loomusel tegutseda selle nimel, et loomade seksuaalne väärkohtlemine Eestis keelustataks, saad seda teha läbi annetusalgatuse “Aita keelustada loomade seksuaalne väärkohtlemine” annetusportaalis “Ma armastan aidata”.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta