Šveitsi-Eesti koostööprogrammi „Bioloogiline mitmekesisus“ toetusmeetme abil hakkab Keskkonnaamet üle vaatama kaitsealuste liikide kaitsekategooriaid. Keskkonnaameti eesmärk on töötada välja põhimõtted liikide kaitsekategooriate hindamiseks liigirühmade kaupa ja hinnata kaitsekategooriad väljatöötatud põhimõtete alusel.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 21. jaanuar 2025
- Foto: Orhideed Tallinna Botaanikaaias / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Keskkonnaameti projekti eksperdi Polina Degtjarenko sõnul on punase nimestiku ohuhinnang oluline lähtepunkt kaitsekategooriate ülevaatamiseks.
“Kindlasti peame arvestama ka teisi hindamise kriteeriumeid, näiteks liikide seisundi muutust, naaberriikide punase nimestiku ohuhinnanguid, erinevaid rahvusvahelisi kokkuleppeid ja suuniseid, liigi ökoloogilist rolli ja tema elupaiga seisundit, “ täpsustas Degtjarenko.
Keskkonnaamet plaanib kaasata liigieksperte, kuna asjatundjate kaasamine on tähtis etapp kaitsekategooriate ülevaatamise käigus.
“Amet moodustab kaitsekategooriate muutmise ettepanekutega seonduvate küsimuste arutamiseks ja nõustamiseks eksperdikomisjoni,“ sõnas Polina Degtjarenko. „Komisjoni koosolekuid hakatakse korraldama vastavalt vajadusele, töösse kaasatakse igakordselt kuni neli liigieksperti ja eksperdikomisjoni koosseis kujundatakse vastavalt komisjoni koosolekul käsitletavale liigirühmale, “ lisas ta.
Keskkonnaamet korraldab 22. jaanuaril Šveitsi-Eesti koostööprogrammi toetusmeetme kaasamisseminari, mis keskendub kaitsealuste liikide nimekirjade kaasajastamisele. Seminaril tutvustatakse kaitsekategooriate hindamise põhimõtteid ja kutsutakse eksperte kaasa mõtlema. Lisaks saab kuulata Läti kogemusest käimasoleva kaitsekategooriate muutmise kohta. Räägime ka kaitsekorralduskavade ning liigi kaitse tegevuskavade koostamise uutest põhimõtetest. Kaasamisseminari päevakavaga saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.
Looduskaitseseaduse järgi on kaitsealused liigid jaotatud kolme kaitsekategooriasse. I ja II kaitsekategooriasse kuuluvate liikide nimekirjad kehtestatakse Vabariigi Valitsuse määrusega ning III kaitsekategooria liikide nimekiri ministri määrusega. Praegu on Eestis kaitse all 568 liiki. Alates 2004. aastast kaitsealuste liikide nimekirju üle vaadatud ei ole.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta