Möödunud nädalal algatas loomade eeskoste organisatsioon Loomus petitsiooni, et keelustada Eestis vibujaht. Loomuse algatust toetavad mitmed keskkonnaorganisatsioonid.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 16. veebruar 2022
- Foto: Pixabay
Seadusemuudatuse arutelu legaliseerida vibujaht metskitsedele tõsteti 2021. aasta lõpus taas arutlusele. Loomade eestkoste organisatsioon Loomus leiab, et metskitsedele peetava vibujahi legaliseerimise asemel tuleb alustada koostööd, et välistada Eestis igasugune, sealhulgas ka väikeloomadele peetav, vibujaht. Seepärast kutsub Loomus seekord oma allkirjaga toetust näitama kõigi loomade vibujahi keelustamisele Eestis.
“Vibuga jaht ei ole tulirelvadega võrreldes kuidagi efektiivsem,” rääkis Loomuse jahivastase töörühma juht Anny Drobet. “Vibu eeldab jahimehelt looma ääretult täpset sihtimist, mistõttu on tõenäosus looma vaid vigastada oluliselt suurem kui tulirelvaga jahti pidades. Tegemist on brutaalse jahipidamisviisiga, millega loomade elu arvelt oma meelt lahutatakse.“
Vibujaht on keelatud enamikes Euroopa riikides. Seetõttu võib vibujahi legaliseerimine metskitsedele kaasa tuua suureneva jahituristide arvu, mis omakorda tähendab suuremaid tapatalge. Vibujahti mittepooldava jahimehe Mati Sepa sõnutsi avaks vibujaht jahiturismile uue tulusa sissetulekuallika. “Sokusarved on juba arvestatav trofee, mille eest välismaa jahiturist on nõus raha välja käima, eriti kui sokkudele saaks pidada vibuga jahti,” ütles Sepp.
Vibujahi entusiastid tegelesid juba 2020. aastal lobitööga, et Eestis legaliseeritaks vibujaht ka metskitsedele, sest 2013. aastast on vibujaht väikeloomadele lubatud. Loomuse 2020. aastal algatatud petitsioon metskitsede vibujahi vastu kogus lühikese ajaga üle 10 000 allkirja ja see edastati keskkonnaministrile. Tänu Loomuse sekkumisele ja avalikkuse meelepahale ei läinud toona plaan vibujaht metskitsedele legaliseerida läbi.
Loomuse värske petitsiooniga on juba liitunud Eesti Metsloomaühing, Eesti Loomakaitse Selts, Eesti Roheline Liikumine, Päästame Eesti Metsad, MTÜ Niilusoo, Eesti Metsa Abiks, rohelise elustiili portaal Bioneer, Roheline Läänemaa, Roheline Pärnumaa, Raplamaa Loodushoiu MTÜ.
Oma allkirja igasuguse vibujahi keelustamise toetamiseks saab anda MTÜ Loomuse veebilehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta