Nädala pärast, 20. mail algavad Eestis XIV Euroopa Noorte Meistrivõistlused Metsanduses. Seitsmeteistkümne riigi osavõtul peetavaid võistlusi korraldab Luua Metsanduskool.

  • Maamajandus
  • 14. mai 2015
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Võistluste peakorraldaja, Luua Metsanduskooli metsandusvaldkonna koordinaator Marko Vinni räägib, et erinevate võistluste korraldamise kogemust on koolil märkimisväärselt palju.

„Traditsiooniline üritus meie koolis on iga-aastane õpilaste kutsevõistlus, siis oleme korraldanud veel Balti metsakoolide kutsevõistlusi, osaleme Eesti raievõistluste korraldamisel, eks nii need kogemused kogunevad. Ja tegelikult on Luua Metsanduskool korraldanud Euroopa Noorte Meistrivõistlusi Metsanduses ka varem – aastal 2004 oli Euroopa meistrivõistluste korraldajaks samuti Luua Metsanduskool,“ räägib Vinni.

Vinni lisab, et nädala pärast algavate võistluste ettevalmistused on lõpusirgel. „Võistlusplatsid metsas sai välja valitud juba mitu kuud tagasi, nüüd on seal kõik valmis. Suurem ettevalmistustöö on sel aastal aga seotud viimase võistluspäevaga – laupäeva, 23. maiga. Siis tuleme kõigi võistlejatega Tartu kesklinna, Vabaduse puiesteel toimuvad meistrivõistluste raievõistluste platsialad – saeketi vahetus, kombineeritud järkamine, täpsussaagimine ja laasimine. Kuna tegu on ikkagi linnaruumiga, mitte mõne spetsiaalse võistlusplatsiga, siis see nõuab ka korraldajatelt rohkem pingutusi.“ Vinni kinnitusel on aga ettevalmistused kulgenud sujuvalt. „Tahaks tänada kõiki toetajaid ja Tartu linna, et meil võimaldatakse näidata ka linnarahvale, millega noored metsamehed oma võistlustel tegelevad.“

Euroopa Noorte Meistrivõistluste Metsanduses toimuvad rahvusvahelise organisatsiooni EUROPEA International egiidi all. EUROPEA on ühing , mille eesmärgiks on arendada kutseharidust ja organiseerida koolitusi Euroopa n-n „rohelises sektoris“. Sektor hõlmab enda alla põllumajanduse, aianduse ja metsanduse. Ühing asutati aastal 1992 ning praegu kuulub EUROPEA võrgustikku 24 Euroopa riiki, ühtekokku rohkem kui 1000 kutseõppeasutust kogu Euroopast.

Euroopa Noorte Meistrivõistlusi Metsanduses korraldatakse aastast 2002. Eelolevatest võistlustest võtavad osa seitsmeteistkümne riigi võistkonnad, lisaks osaleb võistlustel vaatlejana Taani. Iga riiki esindab nende parim metsanduskool, mis paneb välja neljaliikmelise võistkonna. Eestit esindavad sel aastal 21-aastane Raplamaa noormees Ranet Sildoja (Euroopa Noorte Meistrivõistlused Metsanduses 2014 meeskondlik II koht; Balti metsakoolide 50. kutsealavõistlused – raievõistluste esikoht), 20-aastane samuti Raplamaalt pärit Meelis Rus (Euroopa Noorte Meistrivõistlused Metsanduses 2014 meeskondlik II koht), 22-aastane Harjumaalt pärit Taavi Soosaar (Euroopa Noorte Meistrivõistlused Metsanduses 2014 meeskondlik II koht) ja 22-aastane Türi valla noormees Markus Mitt (võistleb esimest hooaega). Meeskonna juht on Luua Metsanduskooli õpetaja, kogenud raiesportlane Einar Must ja meeskonna treener samuti Luua Metsanduskooli õpetaja Tõnu Reinsalu.