Lääne-Harju vald valmistub taastuvenergia laialdasemaks kasutuselevõtuks. Kogukondliku algatuse “Roheline Vald” raames korraldatakse esimene avalik seminar, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust taastuvenergia kasutuselevõtu võimalustest.
- Energeetika
- 3. märts 2020
“Meie esmane eesmärk on, et meie vallas toodetakse vähemalt sama palju taastuvenergiat, kui seda kohapeal ära kasutatakse. Selleks vajalikud looduslikud ressursid tuuleolude ja päikesevalguse näol on meil olemas. Oluline on sealjuures kasutada kõige tänapäevasemaid tehnoloogiaid. Lääne-Harju vallal ei ole eesmärki olla Eestis taastuvenergia tootmisvõimsuselt liidripositsioonil – tahame luua kohalikele vajadustele vastava tänapäevase tootmismudeli, mis võiks olla eeskujuks ka teistele,” ütles Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat.
Lääne-Harjumaa loodeosas asuvat Pakri poolsaart võib pidada Eesti taastuvenergia arenduses kõrge potentsiaaliga piirkonnaks. Lääne-Harju valla energeetikasektori ambitsioone toetab valla geograafiline paiknemine: sügav sadam, rongiliiklus ja Läänemere tuultele valla olev rannikuala on loonud eelise üleeuroopalise tähtsusega energeetikalahenduste arenguks. Pakri poolsaarel asub 18 tuulegeneraatorit, arendamisel on meretuulepark 38. generaatoriga.
“Valla energeetikavaldkonna arendamise üheks eelduseks on kindlasti ühendusvõimuste tagamine. See tähendab, et käivad ettevalmistused Keila–Paldiski 110 kV elektriliini võimsuse tõstmiseks 330 kV-ni. Samuti arendatakse edasi Paldiski pumphüdroakumulatsioonijaama projekti. Tegemist on hüdroenergia seadeldisega, mille ülesandeks on katta ära ajavahemikud, mil tuult või päikest ei ole,” tõi Saat esile. “Kuid kõige olulisemaks eelduseks on see, et oleksime kogukonnana teadlikumad tänapäevastest võimalustest ning oskaksime neid nii iseendi kui kogu valla hüvanguks targalt ära kasutada,” lisas Saat.
Sellel eesmärgil toimub 19. märtsil valla elanikkonnale suunatud teavitusprogrammi Targa Valiku Praktikum avaseminar, mis keskendub taastuvenergiate võimalustele, energiatõhususe saavutamisele eramutes ja korteriühistutes. “Seminaril saab praktiliste näidete ja soovituste abil mõtestada, milline on igaühe jaoks sobivaim taastuvenergialahendus või oma kodu energiatõhususe tõstmise võimalused,” märkis Targa Valiku Programmi projektijuht ning rohelise valla idee algataja Kairi Niinepuu-Mark. “Soovime luua olukorra, kus ühe piirkonna elanikud saaksid oma vajadusi mõtestada ja plaane ka ühiselt ellu viia,” lisas Niinepuu-Mark.
Seminaril astuvad üles valdkonna arvamusliidrid ja eksperdid: Taastuvenergia Koja juht Mihkel Annus, Päikeseenergia Assotsiatsiooni juht Andres Meesak, Team Paldiski esindaja Peep Siitam, TTÜ hoonete energiatõhususe ja sisekliima professor Jarek Kurnitski ning Janika Laht Keskkonnaministeeriumist.
Kogukondlik algatus “Roheline Vald” on Lääne-Harjus ellu kutsutud selleks, et kohalikul tasandil luua ja järk-järgult ellu rakendada rohelisel mõtteviisil põhinev elu- ja töökeskkonna mudel. Algatuse jätkusuutlikest põhimõtetest lähtuvad eesmärgid on kooskõlas ka Euroopa Rohelise Kokkuleppega, kus teiste vajalike muudatuste seas tuuakse esile energiatõhususe prioriteet, mille eesmärgiks on taastuvatel energiaallikatel põhinev elektrienergiasektor.
Roheliseks vallaks pürgiva Lääne-Harju kogukonna ja vallavalitsuse ühine eesmärk on tõsta kogu valla elanike teadlikkust, kuidas oma tegemistes ja valikutes olla keskkonnasäästlikum. Kogukonnale suunatud projekt “Targa valiku praktikum” on üks sellesuunalistest tegemistest, mille sihiks on selle ja järgmise aasta jooksul pakkuda avalikkusele suunatud seminare ja õpitube, et soodustada jätkusuutlike võimaluste mõtestamist ja kasvatada teadlikkust sellest, milliste valikutega saame luua tervemat ja puhtamat elukeskkonda. Targa Valiku Praktikumi korraldaja on Lohusalu Poolsaare Loodusselts MTÜ koostöös Meie Paldiski MTÜ ja Lääne-Harju Vallavalitsusega. Projekti kaasrahastatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 kaudu Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta