Maaeluministeerium saatis kooskõlastamisele määrusemuudatuse eelnõu, millega piiratakse taotluses puittaimede eemaldamise abikõlblike kulusid ja laiendatakse maaparandussüsteemi investeeringutoetuse taotlejate ringi.
- Maamajandus
- 6. märts 2018
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Eelnõu ühe olulise muudatusena ei hüvitata puittaimede raie ja väljaveo kulusid, mis ületavad 15% maaparanduslike tegevuste abikõlblikest maksumusest. Muudatuse eesmärk on toetusrahade sihipärase kasutamise parandamine. Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul on puittaimede raie ja vedu küll maaparanduslikeks tegevusteks vajalik ettevalmistav töö, kuid need moodustasid liialt suure osa toetussummast. „Piirmäär aitab keskenduda meetme põhitegevustele – maaparanduslikele töödele,“ sõnas Tarmo Tamm. Nimetatud muudatusega vabaneb aastas keskmiselt 0,3 miljonit eurot toetusraha, mis annab kahele taotlejale lisavõimaluse toetuse taotlemiseks.
Teise muudatusena laiendatakse maaparandussüsteemi investeeringutoetuse taotlejate ringi. Meetme eesmärk on maatulundusmaad sihtotstarbeliselt kasutada, et seal asuvad maaparandussüsteemid oleksid töökorras ning tagatud oleks juurdepääs maatulundusmaale olenemata põllumajandusettevõtjast maaomaniku juriidilisest vormist. Maa heas korras ja sihipärases kasutamises hoidmiseks on kõigil vaja teha maasse ja seda teenindavasse taristusse investeeringuid. Tänu muudatusele, millega kaasatakse taotlejate ringi ka riigi asutatud ja muuseumina tegutsevad sihtasutused, saavad oma majandataval maatulundusmaal määruse alusel toetatavate tegevuste elluviimiseks investeeringutoetust taotleda näiteks ka põllumajandusliku kultuuripärandi säilitamise ja avalikkusele näitamisega tegelevad sihtasutused. Põllumajandusettevõtjast sihtasutusele kehtivad üldjuhul samad nõuded ja maksimaalsed toetussummad, mis kõikidele teistelegi taotlejatele. Põllumajandusettevõtja sihtasutuse toetusmäär on 100%, sest tegu on avalikes huvides tehtava investeeringuga.
Toetust makstakse Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetmest 4.3.2 „Põllu-ja metsamajanduse taristu arendamise ja hoiu investeeringutoetus“. Meetme raames saavad toetust taotleda põllumajandustootjad, erametsaomanikust ettevõtjad, maaparandusühistud, metsaühistud ja põllumajandusettevõtjatest sihtasutused.
Toetust saab taotleda kuivendussüsteemi ehitamise, rekonstrueerimise ja uuendamise ning juurdepääsutee ehitamise ja rekonstrueerimise investeeringuteks. Meetme eelarve on 43,6 miljonit eurot. Seni on toimunud kolm taotlusvooru, mille raames on toetust saanud 115 taotlejat kokku enam kui 21,1 miljoni euro ulatuses. Neljas taotlusvoor on plaanitud käesoleva aasta oktoobrisse ning selle eelarveks on planeeritud 8 miljonit eurot.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta