Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituut kutsub ka sel aastal gümnaasiuminoori võtma osa maateaduste olümpiaadist. Loodusteaduste huvilistele õpilastele mõeldud mõõduvõtmine on viiendat korda, riikliku olümpiaadi parematel saavad osaleda hiljem rahvusvahelisel võistlusel.
- Bioneeri uudised
- 7. märts 2023
- Foto: Pixabay
Žürii esimees, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi professor Alvar Soesoo ütles, et maateaduste olümpiaad on viie aastaga muutunud õpilaste seas oluliseks sündmuseks, kus kohtuvad meie riigi tugevamad loodus- ja reaalainete tundjad. “Seda näitavad ka tulemused rahvusvahelistelt olümpiaadidelt, kus Eesti on alati medalitega tagasi tulnud. Möödunud aastal said meie noored kokku 10 medalit, mille hulgas nii individuaalsed kui ka meeskondlikud kullad.”
Soesoo tõdes, et ehkki praeguseks on joonistunud välja iga-aastased edukad koolid, ei tähenda see sugugi, et teistel võimalusi pole. “Lisaks Tallinna koolidele on auhinnalisi kohti saanud näiteks Põlva ja Saue Gümnaasiumi õpilased. Väga palju sõltub geograafiaõpetajatest - kui õpetajal on endal huvi geoloogia ja maateaduste vastu, tulevad tema käe alt ka hea ettevalmistusega võistlejad.”
Maateaduste olümpiaad hõlmab geoloogia, meteoroloogia, okeanograafia ja keskkonnateaduste valdkondi. “Teooria osas tuleb võistlejatel leida vastuseid küsimustele Maa ehitusest kliimamuutusteni, praktilises jaos aga olla valmis kivimite, fossiilide ja mineraalide määramiseks ning lahendada loodusteaduslikke arvutusülesandeid,” tutvustas Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi vanemteadur Leeli Amon lisades, et faktiteadmistest olulisem on probleemi püstitamise, lahendamise ja järelduste tegemise oskused. “Seepärast ei maksa esmapilgul raskena tunduvat ülesannet nähes käega lüüa. Kindlasti tasub loogika, olemasolevate teadmiste ja silmaringi toel pusima hakata ja lõpuks võib selguda, et lahendus polegi nii keeruline.”
Leeli Amon soovitab õpilastel osa võtta ka traditsioonilisest olümpiaadieelsest õppepäevast. “See pole küll kohustuslik, aga oleme saanud saanud varasematel aastatel osalenud õpilastelt kinnitust, et neile oli õppepäevast väga palju abi. Eelkõige just kivimite ja mineraalide määramise osas, instituudil on väga hea kollektsioon, mida noored saavad uurida ja mille kohta küsimusi esitada.”
Maateaduste olümpiaad toimub 1. aprillil Tallinnas. Ettevalmistavale õppepäevale oodatakse noori ülikooli geoloogia instituuti 13. märtsil.
Olümpiaadi ja õppepäeva registreerimisvormi ja lisainfo leiab ülikooli kodulehelt.
“Maateaduste olümpiaad parimatest moodustatakse Eesti esindus rahvusvahelisele maateaduste olümpiaadile. Kõrgeima tulemuse saanud võistlejatele paneb TalTech välja auhinnad, lisaks annab geoloogia instituut eripreemia parimale kivimite ja mineraalide määrajale. Kõik edukalt osalenud võistlejad saavad Tehnikaülikooli ning Tartu Ülikooli sisse astuda soodustingimustel,” lubas Leeli Amon.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta