Eesti ja teiste rahvaste sanditamiskombeid elavdav üle-eestiline aktsioon „Hakkame santima!“ kulmineerub 8. ja 9. novembril Tartu linnas.

  • Bioneeri uudised
  • 9. november 2020
  • Foto: Tartu Raekoda. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Kontsert Eesti Rahva Muuseumis

Mardilaupäevale eelneval pühapäeval, 8. novembril  kell 15 ootame kõiki koos peredega Eesti Rahva Muuseumi teatrisaali kontserdile, kus saab näha kirevaid ja ehedaid eesti, udmurdi, rumeenia ja vene sanditamiskombeid. Esinevad folkloorirühmad Jumšan Gur, Maatasa, Suprjadki ja rumeenia kogukond Eestis. Kontsert kestab umbes 1,5 tundi ja vaatama-kuulama on oodatud nii täiskasvanud kui ka kooliealised pärimuskultuuri sõbrad. Pääsme kontserdile saab lunastada 5, 7 või 10 euro eest (õpilane/pensionär, täispilet, perepilet) Fienta keskkonnast või tund enne algust kohapeal.

Mardilaupäev on pidupäev

Mardilaupäeva pidustused algavad 9. novembril kell 11 Tartu raekoja platsil, kus toimub juba 15. korda noorte- ja laste pärimuspäev „Taaderandi talisted“. Purskkaevu juures platsil kogunevad paarikümneks minutiks kõige väiksemad mardisandid üheksast Tartu linna lasteaiast, et soovida mudilastele eakohaste laulude, mängude ja tantsudega mardiõnne nii raerahvale kui ka linnakodanikele.  

Samal päeval kell 17 etendub Tartu Kaubamaja esisel platsil pärimusringi „Tähelinnud“ mardikombestikku tutvustav etendus „Mart tantsib, maa müdiseb“, milles saavad kaasa lüüa ka pealtvaatajad.  

Kell 17.30-17.45 on Tartu Kaubamaja ette (Vanemuise teatri poolsele küljele) oodatud kõik Tartu linna mardisanti minejad, sest esmakordselt toimub suur mardisantide rongkäik! Mardirong alustab liikumist marsruudil Tartu Kaubamaja - Raekoja plats kell 17.45. Ole kohal kostümeeritult ja mardisantidele kohaste pillidega - mida lärmakam, seda parem ja mida koledam, seda ilusam!

Kell 18 on nii mardisandid kui linnarahvas oodatud Tartu raekoja ette, kus antakse martijooksmise avapauk. Kordame veelkord kiirelt üle mardilaulud ja harjutame marditantsu. Tartu linnapea Urmas Klaas kuulutab mardilaupäeva pidulikult avatuks ja seejärel lähme kõik Tartu linna kodudesse mardiõnne viima!  Kui õnne on juba üksjagu jagatud, ootame kõiki tantsuklubisse, mis algab kell 20 Korp! Rotalia majas. Tantsime 19. ja 20. sajandi külapidudel armsaks saanud tantse ja katame kogutud mardiandidest ühise pidulaua.

Ja muidugi - kui mardiväsimus välja puhatud, pane oma mardipere kirja „Suurel mardi- ja kadrisantide rahvaloendusel“. Lisainfo www.hakkamesantima.ee

"Hakkame santima!" aktsiooni toetavad: Tartu linn, Eesti Kultuurkapitali rahvakultuurkapital ja maakondlikud ekspertgrupid, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Kultuuriministeerium, Eesti Külaliikumine Kodukant, Coop, Eesti Korteriühistute Liit, Uusaskutuskeskus, Räpina Paberivabrik.

KAVA

8. november
kl 15 Kontsert „Hakkame santima!“ Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis

9. november
kl 11 Väikesed mardisandid lasteaedadest soovivad raerahvale mardiõnne - Tartu Raekoja plats;
kl 17 Mardipäeva kombestikku tutvustav etendus "Mart tantsib maa müdiseb" (pärimusring Tähelind) - Tartu Kaubamaja Vanemuise teatri poolsel küljel;
kl 17.30-17.45 Mardisantide kogunemine Tartu Kaubamaja Vanemuise teatri poolsel küljel;
kl 17.45 Mardisantide rongkäik;
kl 18 Mardilaupäeva pidulik avamine Tartu raekoja platsil ja martijooksmise avapauk;
kl 20 Mardilaupäeva tantsuklubi Korp! Rotalia majas (Tähe tn 3). Oodatud on kõik mardisandid ja linnarahvas. Tasuta!