Esmakordselt on meretuuleenergia hind samas suurusjärgus, mis Eesti maismaa tuulikutel. Hollandi valitsus kiitis sel kuul heaks meretuulepargi Borssele I and II rajamise.

  • Energeetika
  • 23. juuli 2016
  • Foto: Pixabay (CC0 Creative Commons)
Kokku 700 MW meretuuleenergia võimsuse vähempakkumise võitis Taani energiafirma DONG Energy hinnaga 72,70 eurot/MWh. Kui tariifile lisada ka elektriühenduse maksumus, siis kujuneb Borselle meretuulepargis toodetud elektri hinnaks esimesel 15. aastal 87 eurot/MWh. Pärast seda tuleb merepargil arvestada vaid turuhinnaga.

Arengud meretuuleenergias on viimasel ajal olnud väga kiired ning trend näitab selle maksumuse hüppelist odavnemist. Veel eelmisel aastal võitis Rootsi energiafirma Vattenfall Taanis vähempakkumise Horns Rev 3 meretuulepargi ehitamiseks hinnaga 103 eurot/MWh. Selle kümnendi alguses sai aga DONG Energy õiguse Taanis Anholt 400 meretuulepargi rajamiseks hinnaga 141 eurot/MWh.

Hollandi valitsuse teatel läheb Borssele meretuulepargi ehitus ja opereerimine maksma 2.7 miljardit eurot vähem kui algselt oodati. Lisaks toodab 700 MW tuulepark 22.5% rohkem elektrit kui algselt prognoositi.

Holland plaanib veel nelja à 700MW tuulepargi ehitamist Hollandi vetesse. Järgmise meretuulepargi – Borssele Wind Farm Sites III ja IV – vähempakkumine toimub sel sügisel. Hollandi majandusminister Henk Kamp on öelnud, et meretuuleparkide ehitamine ja opereerimine loob riigis umbes 10 000 töökohta.


Lugu pärineb Tuuleenergia assotsiatsiooni kodulehelt.