Tuleohtlik aeg algab kevadel pärast lume sulamist ja lõpeb sügisel vihmaste ilmade saabumisel. Sel ajal tuleb looduses tulega olla väga ettevaatlik, metsas ei tohi suitsetada ega lahtist tuld teha, lõket võib süüdata vaid selleks ettenähtud kohtades.

Inimese tegevus on enamasti metsatulekahjude põhjuseks

Suurem osa metsatulekahjudest saab alguse inimeste hooletusest tulega ümberkäimisel, kahjuks tuleb ette ka pahatahtlikke metsade süütamisi. Põlengu võivad põhjustada ka äike või torm, ent need on viimase 10 aasta andmetel olnud metsatulekahju tekitajateks vaid 1% juhtudest.

Tulekahju tagajärjel võivad hävida või olulisi kahjustusi saada keskkond ja vara, ohtu satub inimeste elu ja tervis. Ulatusliku metsapõlenguga kaasneb suur majanduslik kahju, mida üldjuhul ei ole võimalik kindlustusest ega muudest allikatest kompenseerida. Metsapõlengud tekitavad ka Päästeametile lisakulusid.

Tulekahju oht sõltub piirkonnast

Metsapõlengud puhkevad piirkonniti erinevalt. Metsatulekahjude esinemissageduse järgi on Eesti maakonniti jaotatud suure, keskmise ja väikese tuleohuga aladeks.

Suure tuleohuga maakondade hulka kuuluvad Harju-, Ida-Viru- ja Põlvamaa, kusjuures nende maakondade metsamaa pindala moodustab 24% Eesti metsamaast.

Keskmise tuleohuga maakonnad on Lääne-, Lääne-Viru, Pärnu-, Tartu-, Valga- ja Võrumaa 33%-lise osatähtsusega metsamaa kogupindalast.

Ülejäänud on väikese metsade tuleohuga maakonnad.

Täpsemalt on tuleohtlikud piirkonnad määratletud tuleohukaardil, mis asub Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi kodulehel http://www.emhi.ee/index.php?ide=19,270.

Allikas: Keskkonnaministeerium

Tee lahtist tuld läbimõeldult

  • Uuri välja, kas metsaminek pole tuleohu tõttu keelatud! Teavet saad päästeala infotelefonilt 1524.

  • Lõkke tegemisel eelista kattega lõkkekohta!

  • Järgi kõiki juhiseid looduses ja ettevalmistatud lõkkekohal!

  • Ettevalmistatud lõkkekohad (nt RMK lõkkeplatsid) on ühiskasutuses, lepi teiste tulijatega!

  • Kasuta tule tegemisel valmis puid või mahalangenud oksi, ka põlevad looduslikku päritolu jäätmed võid põletada lõkkes!

  • Hoia lõke korralikult põlev, ent samas võimalikult väike!

  • Kasutatud grillsöed kalla lõkkeasemele!

  • Ole tähelepanelik, ära jäta lõket valveta ning lahkudes kustuta lõke korralikult.

  • Ära suitseta metsas!

  • Metsapõlengust teata telefonile 112!

Pea kindlasti meeles!

Metsaseaduse § 35 „Metsakasutusõiguse kitsendused“ lõike 1 punkti 2 kohaselt tohib lõket teha ja telkida vaid selleks ettevalmistatud ja tähistatud kohas!

Allikas: RMK