Mis andis indu jätkata Reval Folgi kontserdisarjaga tegelemisel? Mida uut on huvilistel oodata tulevasel hooajal?

  • Inimene, kogukond, ühiskond
  • 5. september 2018
  • Foto: Publik eelmise hooaja kontserdil. Esinejad Diederik ja Stefan Timmermans (Madingma, BEL). Autor: Ivo Eggi

Kõige rohkem andsid indu inimesed üle Eesti, kes Reval Folgi kontserdisarja ning selle mõttesse ja vajalikkusesse usuvad. Meil on väga toredad toetajad ja poolehoidjad Viljandist, ääretult tore ja sõbralik publik Tallinnas, kes on jaganud hulgaliselt häid sõnu ning alati kontsertidelt lahkunud sära silmis. Meil on olnud tõeliselt vägevad esinejad nii Eestist kui välismaalt!

Selle aasta programmis on oodata erilisi ja tähenduslikke kooslusi ja nende Eesti artistide ülesastumisi, kes on end nii Eestis kui ka mujal maailmas tõestanud kui oma ala meistrid! Samuti tahame sel hooajal esile tõsta Tallinnas ja Harjumaal tegutsevaid pärimusmuusika õpetajaid ning nende õpilasi. Lisaks soovime tähelepanu juhtida olulistele teemadele maailmas, mis meie hinnangul seda väärivad.

Niisiis ongi esimene kontsert pühendatud puhtale maailmale ja noortele. Aastal 2008 osales Kadri „Teeme ära‟ projekti korraldusmeeskonnas ning sai sellest tulevikuks palju inspiratsiooni. 15. septembril ehk meie uue hooaja esimese kontserdiga samal päeval, koristavad 36h jooksul oma territooriumi prahist puhtaks tervelt 150 riiki üle maakera. Reval Folk soovib sellele sündmusele ja ideele teha omapoolse kummarduse. Soovime inimestele meelde tuletada, et iga indiviid vastutab oma väiksemategi tegudega maailma käekäigu eest. Need on tähtsad asjad, mille üle tuleb mõelda juba praegu – oma valikutega suudame muuta planeedi tulevikku.

Kas Reval Folgi üldine kontseptsioon jääb samaks või on tulemas midagi täiesti uut?

Jääme ikka toimetama hubasesse Vanalinna Muusikamajja, kuid meil on alati ruumi avarduda ning katsetada, teha koostööd uute partneritega. Sügishooajal istume korraks ühte paati Hõimupäevadega, mida korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Toome üheskoos Eestisse maailmas tuntud Soome akordionimängija ja helilooja Maria Kalaniemi. Samal õhtul esineb ka populaarne Mordva meesteansambel Toorama. Samuti paneme omalt poolt õla alla esimese Väikekandle festivali korraldamisele Tartus. Võimalik, et kevadhooajal mahub ühiseid ettevõtmisi veel teistegi Tallinnas tegutsevate organisatsioonidega, aga see mis täpsemalt toimuma hakkab, jääb hetkel veel saladuseks.

Soovime, et meie kontsertidel oleks fookuses eri vanuses esinejate muusikuks kujunemise lood ning näidata inimeseks olemise soojust ja keerukust. Kus nad on elanud, mida teinud, miks nad on rännanud sinna ja tänna, mis on neid puudutanud ja liigutanud ning kuidas see kõik läbi nende muusika kõlab. Tahame anda publikule võimaluse nende inimeste teekonnast osa saada.

Pakume publikule võimalust korraks aeg maha võtta, kuulata kontserti, haakuda esinejate mõtte- ja muusikamaailmaga, aga kui on soovi, siis lihtsalt nautida praksuvat kaminatuld ja mõelda muusika saatel omi mõtteid. Tahame, et Reval Folgi õhtud pakuks igaühele individuaalset elamust, et igaüks saaks tunda ja kogeda, nagu just talle sel hetkel sobib.

Milliseid esinejaid on oodata sügishooajal?

Erilise ja vahetu atmosfääri jätkuks, mis eelmisel hooajal tekkis, kutsume esimesena esinema Eesti-Wales´i duo „SILD‟.  Võib tuua paralleeli, et hooaja avaesinejate nimetus kätkeb endas mõtet, mida meiegi soovime oma kontserdisarjaga luua – ühendusi inimeste ja muusika, pärimuse ja tänapäevase linnaelu vahel. Kuuleme ja saame kogeda põnevate instrumentide helisid. Avakontserdil on esimest korda Reval Folgi laval hiiu kannel ning Eestis suhteliselt tundmatu instrument rataslüüra ehk hurdy-gurdy.

Esimesed esinejad – Sille Ilves ja Martin Leamon – olid ühtlasi meie sellesuvise rahvusvahelise lastelaagri Reval Etno õpetajad koos Tuulikki Bartosiki, Duo Elof ja Wambergi (DK) ning Duo Jansen/Jüssiga (NO/EE). Hooaja esimese kontserdi sissejuhatajad ongi just Reval Etno lapsed ja noored, kes andsid suvisel Eestimaal mitme erineva koosseisuga kokku 9 kontserti ning tegid ka välkülesastumisi Viljandi Pärimusmuusika Festivalil.

Nagu juba varem mainitud, avaneb meil oktoobris võimalus koostöös MTÜ Fenno-Ugria Asutusega võõrustada Hõimupäevade raames maailmanime – soome akordionisti ja heliloojat Maria Kalaniemit. Maria Kalaniemi on varem Eestis esinenud oma bändiga Aldargaz ning ka duona, koos harmooniumimängija Eero Grundströmiga. Seekord saame Mariat kuulata üksi nii instrumentalisti kui ka soololauljana. Kalaniemi muusikat on nimetatud Põhjamaade fado´ks ning oma pika muusikukarjääri jooksul on ta esinenud väga erinevatel folgifestivalidel ning muuhulgas ka Queen Elizabeth Hallis, Londonis. Mariaga koos mängib kontserdil Reval Folgi üks asutajaid, tema endine õpilane ja praegune kolleeg – Tuulikki Bartosik.

Kuna kontsert toimub koostöös Hõimupäevadega, siis muudame sellel õhtul oma tavapärast formaati ning meil on publikule välja pakkuda kaks peaesinejat. Maria Kalaniemi kõrval on teiseks esinejaks legendaarne vokaalgrupp Toorama Mordvast, kes on aastate jooksul olnud armastatud külalisteks nii Soomes kui Eestis. Koostöös Soome vokaalansambliga Me Naiset on nad välja andnud ka plaadi. Meil on rõõm sellist värvikat ansamblit Reval Folgi kontserdisarjas taas eesti publiku ette tuua. Hetkel on see minifestivali mõõtu kontserdiprogramm veel lõplikult paika panemata, aga lubame, et õhtu ei saa läbi artistide kojuminekuga, vaid publikul avaneb võimalus ka ise laulu ja pillimänguga liituda.

Rahulikul jõulude ootuse ajal, 1. detsembril astuvad publiku ette flöödimängija Säde Tatar ja mandoolamängija Gabbi Dluzewski – Viljandis elav Eesti-Rootsi duo, keda osa publikust teavad üle maakera tuuritanud bändist „Fränder‟. Säde ja Gabbi viivad meid rännakule, mis räägib elava pärimuse kandmise rõõmust, enese otsimisest ja leidmisest ning rändava muusiku elust. Elusa pärimuse sümbioos tekib duo poolt väärtustatud traditsioonilise muusika ja piiritu loomingulisuse vahel.

Duo sisemine põlemine saab oma jõu teineteise muusikalisest mõistmisest, mis väljendub dünaamilise koosmänguna, kus erinevad kõlad ja maailmad sulavad ühte.

Säde ja Gabbi sissejuhatavateks esinejateks on Tallinnas Marika Moksi juhendamisel tegutseva Nõmme Folgiklubi liikmed. Lisaks korraldavad selle sügise viimased esinejad kõigile huvilistele ka Rootsi traditsioonilise muusika õpitoa. Täpsem info selle kohta saabub sügise edenedes.

Sissejuhatavad esinejad annavad meile kõigile võimaluse väärtustada Tallinnas ja Harjumaal, aga ka mujal Eestis toimetavaid noori muusikuid, harrastuspillimehi ja nende õpetajaid.

Milliseid elamusi või emotsioone soovite kontserdikülastajatele Reval Folgi kontsertidelt kaasa anda?

Soovime, et meie kontserdid ja kohtumised artistidega pakuksid erilist elamust eheda muusika seltsis, tunnet nagu oleks publik sattunud artistidele külla, otse nende hubasesse elutuppa, kus nad jagavad oma muusikat, mõttemaailma ja hinge. Tahame, et külastajad saaksid kogemuse, et on olemas koht, kus saab läbi muusika minna rändama iseenda hinge soojematesse käikudesse ja olla osa kogukonnast, kes väärtustab samu asju.

Peale iga kontserti saab kaasa võetud pillidega jämmida ning laulda! Koos muusika tegemine on tervendav ja ühendav tegevus. Kutsume teid julgelt jämmijate ja lauljatega ühinema!

Pakume võimalust lapsevanematele koos lastega kodust välja tulla, kuid samas rahulikult muusikat nautida – selleks toimetab meil kontserdi ajal Vanalinna Muusikamaja ülakorrusel põnevate tegevuste ja sõbraliku juhendajaga lastetuba, kus pere pisemad on tegevuses, ent saavad soovi korral ka muusikast osa just nii palju kui neile sel õhtul meelepärane on. Hea partnerina kosutab kõhtu kohvik Koloniaal: müügil on pirukad, koogid, kohv ja tee ning muud head-paremat.

Oleme alati väga tänulikud igasuguse konstruktiivse tagasiside eest, mis aitab meil kontserdisarja ja selle raames toimuvaid tegevusi veelgi külastajasõbralikumaks ning sisukamaks muuta. Võtke meiega julgesti ühendust kui sellise tagasiside andmise soov peaks tekkima. Kirjad on väga teretulnud info@revalfolk.ee aadressile.

Tere tulemast Reval Folgi uue hooaja kontsertidele!