Mõningaid kasulikke nippe teab ajaspetsialist Ardo Reinsalu.

Väsimusega toimetulekuks on mitmeid nõuandeid:

  • Lühiajaline kasu võib tõusta šokolaadist. Pelgalt asjaolu, et šokolaad on  maitsev, tõstab inimeste meeleolu. Tõsisemalt rääkides, on teadlased leidnud, et šokolaad aitab tõsta ajutöö aktiivsust kaheks-kolmeks tunniks (loe lisaks) suurendades lühiajaliselt sinu töövõimet (NB! jutt ei käi šokolaadi magusast osast ehk suhkrust vaid kakaos leiduvatest flavaonoolidest. Suhkru taseme tõus soodustab just pigem unelemist! Seega mõtle mõrule šokolaadile, suhkruvaesele kakaojoogile või rohelisele teele – flavonoole leidub mujalgi.) Efekt on mööduv, ega ole kuidagi seotud sinu IQ parandamisega, pigem olemasoleva realiseerimisega. Arvesta, et ajutiselt saadud ajutegevuse piitsutamise eest tuleb hiljem maksta tagasi pikema puhkuseperioodiga.

  • Ja muidugi magamine. Magamatus toob endaga kaasa stressihormoonide taseme tõusu, mis pärsib ajurakkude uuenemist (seda eriti õppimisvõime seisukohast olulises hipokampis – loe lisaks). Kui tunned väsimust ja sul on näiteks oma kontor – pane selle uks kinni ja maga 5-10 minutit (võta võtmekimp näppude vahele ja kui see põrandale kukub, ärkad üles). Väiksest päevaunest on rohkem kasu, kui unisena teha nägu nagu sa suudaksid olla asjalik ja tööd teha. Mõnedel arvamustel vajab ligi 60% inimesi lühikest päevaund.

  • Söö õigesti! Tühi kõht on parem mõtlemise abiline kui täis kõht. Kuid ühel hetkel hakkab töövõime langema, sest energiavarude nappus peatab jooksva tegevuse ja suunab ajutegevuse teistele radadele. Siis söö ja joo veresuhkru taset aeglaselt kergitavaid (nn. madala glükeemilise arvuga) toite. Kui vere suhkrutase tõuseb kiiresti, on ka uni kerge saabuma. Kohv aitab kindlasti enamusel inimestest und eemal hoida, kuid pea meeles, et uni on vajalik ajurakkude taastumiseks ja arenguks (v.t. eelmine lõik). Samuti ei tasu kõhtu liiga täis vitsutada. Tellides lõunaks salati, supi, prae ja magustoidu, ei tasu imestada kui suur osa pärastlõunasest energiast kulub toidu seedimisele ja ajumuskel lülitub aeglasemale režiimile.

  • Väsimus võib olla seotud ka halva tujuga. Halvale tujule leiab palju põhjuseid – kolleegide negatiivne tagasiside, bossi karjumine, tegemata tööd või aja puudumine. Rõõmsamaks ja energilisemaks aitab meeleolu muuta ajus tööd korraldav hormoon serotoniin. Serotoniini tõusule aitab kaasa põgus viibimine päikese käes (kuigi Eesti tingimustes pole päikest alati kerge leida), 15-minutiline jalutuskäik või lihtsalt värskes õhus viibimine. Ära unusta, et sõbrad, hea muusika, rõõmsavärvilised riided, meditatsioon, õige hingamine, jooga – kõik need lihtsad vahendid on igati abiks väsimust tekitava halva tuju peletamiseks.