Ühendkuningriigi biopanga andmetega tehtud uuring tegi kindlaks diabeetikule ideaalse kehakaalu, mille puhul südame-veresoonkonna haigustesse suremise risk on kõige väiksem.

Tulemused näitavad, et alla 65-aastastel inimestel on soovitatav KMI normi piires, kuid üle 65-aastastele tundub mõõdukas ülekaalulisus olevat soodsam.

Veneetsias maikuus toimuval Euroopa ülekaalulisuse kongressil (ECO), mida korraldab European Association for the Study of Obesity, esitletakse uuringut, mis määratleb optimaalse kehakaalu vahemiku II tüüpi diabeediga täiskasvanutele, et minimeerida riski surra mis tahes südame-veresoonkonna haigusesse, sealhulgas südamepuudulikkuse, südamehaiguste, insuldi ja kroonilise neeruhaiguse tõttu.

Ühendkuningriigi biopangas hoitavatel terviseandmetel põhinevad leiud näitavad, et 65-aastaste või nooremate täiskasvanute puhul oli madalaim südamesurma risk siis, kui kehamassiindeksit (KMI) hoitakse normaalses vahemikus 23–25 kg/m². Kuid üle 65-aastastel oli madalaim risk neil, kes on mõõdukalt ülekaalulised ja kelle KMI oli 26–28 kg/m².

Tervisliku kehakaalu säilitamine on südame-veresoonkonna haiguste riski vähendamisel ülioluline, eriti II tüüpi diabeediga inimestel, kellel on eelsoodumus südame-veresoonkonna haigusteks ja suurem surmarisk. Siiski polnud selge, kas 2. tüüpi diabeediga inimeste optimaalne KMI vahemik on vanuseti erinev.

Uuriti 22 874 biopangas osaleja andmeid, kellel oli II tüüpi diabeet. Keskmine vanus oli 59 aastat. Tervist jälgiti ligi 13 aastat. 
Teadlased analüüsisid andmeid kahes vanuserühmas – eakamad (üle 65-aastased) ja keskealised (65-aastased või nooremad) – ning hindasid seost selliste muutujate vahel nagu KMI, vööümbermõõt, talje ja pikkuse suhe ning kardiovaskulaarse surma risk.

Samuti arvestati vanuse, soo, suitsetamise, alkoholitarbimise, füüsilise koormuse ja südame-veresoonkonna haiguste mõju. Keskealistel, kes olid  ülekaalulised (25 kg/m² kuni 29,9 kg/m²), oli 13% suurem risk surra südame-veresoonkonna haigustesse kui neil, kelle KMI oli selles vanuses normaalne ehk alla 25,0 kg/m².

Kuid eakate rühmas tõi ülekaal (25 kg/m² kuni 29,9 kg/m²) kaasa 18% väiksema surmariski võrreldes normaalkaalulistega ehk KMI alla 25,0 kg/m².

Keskealistel oli optimaalne KMI piirväärtus 24 kg/m², eakate grupi puhul aga 27 kg/m². Sellest tulenevalt saab praktikas välja töötada individuaalseid raviplaane, kohandades soovitusi erinevatele vanuserühmadele.

Kuid teadlased leidsid ka seose vööümbermõõdu ning talje ja pikkuse suhte ning kardiovaskulaarse surma riski vahel. Vööümbermõõdu suurenedes suurenes ka surma risk. Vanuse kasv siin riski alandada ei aidanud. 

See tähendab, et ülekaal võib sul vanuse kasvades olla, aga kõhurasv kasuks küll ei tule!

Uuringu autor dr Shaoyong Xu selgitas: "Meie tulemused näitavad, et vanemate inimeste jaoks, kes on mõõdukalt ülekaalulised, kuid mitte rasvunud, võib kaalu säilitamine ja selle mittekahandamine olla praktilisem viis vähendada südame-veresoonkonna haigustesse suremise riski.”

Paradoksaalselt võib rasvkude mingil määral ja teatud tingimustel surmavate haiguste eest ka kaitset pakkuda. Võimalikud bioloogilised mehhanismid, mis seletavad eakate “paksude ellujäämise paradoksi”, võivad olla seotud sellega, et ülekaalulistel väheneb luumass väiksema kiirusega, mis omakorda vähendab kukkumiste ja traumade tagajärgi. Kukkumistraumad on tihti eakatele tervisehädade süvenemise spiraali käivitajad. 

Samuti on mõõdukalt suurem rasvahulk toitainete varuks stressiperioodidel ja haiguste ajal, kui söögiisu on enamasti väike. Üks arutluskäik, miks rasvaliigsus võib vahel südant lühiajaliselt kaitsta, on siin.

Uuringul on ka mõned kitsaskohad. Nimelt mõõdeti kehakaalu ainult uuringu alguses ning seega ei saa me siit vastust küsimusele, kas ja kuidas mõjutab normaalkaaluliste rasvumine või ülekaaluliste kõhnumine südamega seotud riske. Ehk siis uuringus eeldatakse, et kaal jäi kogu uuringuperioodiks enamvähem samaks. Samuti ei analüüsitud andmeid konkreetsete südamehaiguste kaupa ning ei võetud arvesse erinevaid raviviise, mida uuringuperioodil kasutati.


Kuid fakt on, et füüsiliselt aktiivsed inimesed, olgu nad saledad või mitte väga, on parema tervise juures kui väheliikuvad. Et liikumine koos kevade ja suve tulekuga mugavamaks ja meeldivamaks muutuks, osta keskkonnasäästlikud, mugavad ning väga stiilsed jalanõud ja seljakott, mis tehtud kanepist!  Vaata siia: