Kodu on koht iseendale ja oma perele. Kontor on paik töötamiseks. Ilma mööblita on mõlemad vaid tühjad ruumid. Mööbel annab igale ruumile ainulaadsuse ja iseloomu. Bioneer uuris, milline on keskkonnasõbralik mööbel.
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 2. veebruar 2010
- Foto: Pixabay
Keskkonnasõbralik on mööbel, mille valmistamine, kohale toomine ja hooldamine kulutab võimalikult vähe ressursse. Oluline on, et mööbel oleks kvaliteetne, eetiliselt tootetud ja kestev.
Energia- ja materjalikulu mööbli tootmisel. Mida väiksem on energia ja materjalikulu mööblieseme tootmiseks, seda parem on. Keskkonnasõbralikus kodus on õigem eelistada mööblit, mis on valmistatud looduslikke, võimalikult vähese töötlusastmega materjale kasutades (tavaline puit, linane riie, kanepist riie, adrupehmendused, vill täidisena jms). Mööbli viimistlusvahendite valikul tasuks eelistada taastuvatest loodusvaradest tehtud värve ja õlisid. Lakkide kasutamise korral on mõttekas valida keskkonnasõbralikud lakid. Kui te ei taha valida looduslikke materjale, siis panustage kindlasti vähemalt kestvusele ja kvaliteedile.
Transpordikulud. Mida lühem on vahemaa materjalide algse asukoha, mööblitootja, turustaja ja lõpptarbija vahel, seda keskkonnasõbralikum on mööbel. Kohalike tootjate eelistamine hoiab kokku transpordikulusid ja vähendab transpordi poolt põhjustatud keskkonnakoormust. Võib ju osta ökotootja diivani, aga kui see on Hiinast või Lõuna-Ameerikast toodud, siis transpordikulu enamasti nullib muu kasu.
Kvaliteet, parandatavus ja eluiga. Mida paremini on läbi mõeldud ühendused, mida suurem on ergonoomilisus ja lihtsam konstruktsioon, seda pikaealisem mööbliese on. Aeg lisab kvaliteettoodetele hingelist väärtust. Konstruktsiooni lihtsus võimaldab mööbli eluiga pikendada, kuna sellised esemed on kergemini parandatavad.
Jääkainete emissioon. Kahjulikke ühendeid võivad õhku paisata sünteetiliste ainetega töödeldud materjalidest mööbliesemed. Seetõttu on mööblivalikul mõttekas eelistada materjale, mille päritolu, koostis ja kasutuskeskkonnas käitumine on keskkonna- ja inimsõbralik. Näiteks formaldehüüdid, mida kasutatakse sageli mööbliesemete valmistamisel ja viimistlemisel, põhjustavad silmade ja hingamisteede limaskestade ärritust ning allergiat.
Mööbli taaskasutatavus. Kindlasti on keskkonnasõbralik anda kasutatud mööbliesemetele uus elu. Tänapäeval saab kasutatud mööblit osta nii vastavatest poodidest, käest kätte kui ka interneti vahetusel. Vana mööbli remontimine ja taastamine saab olla ka väga loominguline tegevus.
Eetilisus. Enne mööblitüki ostmist tasub uurida, kas selles kasutatud puit on sertifitseeritud. Välismaise sertifitseerimata puidust mööblieseme ostmisel ei saa kindel olla, et tegemist pole ebaseaduslikult raiutud puiduga.
Tark kasutamine. Te ju võite osta keskkonnasõbraliku mööblitüki, aga kui te seda vaid väga lühikest aega kasutate ja siis eseme metsa alla vedelema jätate, olete kaotanud kogu kasu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta