Vintage-mööbel on muutumas üha populaarsemaks ja armastatumaks – seda kasutatakse nii kodudes, kontorites kui teistes avalikes ruumides. Millega peaks aga arvestama, et see imeline stiil oma nime ja au vääriline oleks ning eriliselt välja paistaks?

Paljud arvavad, et vintage-mööbel on vana ja kulunud, justkui “odav” variant kodu sisustamiseks. Vastupidi, need mööbliesemed, millel vanust 20-100 aastat, võivad olla väga stiilsed, väärtuslikud ja haruldased. Tegemist ei ole veel antiigiga, kuid kahtlemata pole vintage-mööbel ka see, mis käib kaasaegse mööbli alla. Seetõttu on esemed suhteliselt ainulaadsed, kvaliteetsed ja omanäolised. Muidugi on ka vintage-mööblil erinevad stiilid, mis võivad päritolust sõltuvalt päris palju erineda.

Kasuta ühte stiili korraga

Vintage on konkreetne stiil, mida sisekujundusse valides tuleks iga detaili puhul jälgida. See tähendab, et iga asi ei pea toas olema vintage, kuid erinevaid stiile kokku sobitades tasub olla ettevaatlik. Kui stiilid on liiga erinevad, siis võivad need üksteist “sööma” hakata, laskmata vintage-mööblil särada. Pigem on soovituslik hoida stiilid sarnased, et need toetaksid üldist visuaali. Nii sobib hästi kokku minimalistlik ja vintage stiil, toetades teineteise eripärasid.

Vähem on rohkem

Kui terve ruum on mööblist väga täis topitud, siis ei pääse õitsele ükski ese. Mõistlik on hoida puhast joont ning mitte kuhjata tuba mööbliga üle. Siinkohal kehtib lause, et vähem on rohkem, sest siis on toas ruumi, õhku, stiili ja iga ese rohkem nähtav. Lisaks ei kogune siis liigselt asju, mis toodavad seisvat energiat.

Eriline tähelepanu vintage’il

Kui tuppa asetada üks eriti äge vintage-kapp, laud, tool või diivan, siis tasub ülejäänud sisustus luua selliselt, et see toetaks vintage-esemele tähelepanu langemist. Ideaalne on seda teha valgustusega, aga suurepärast tulemust on võimalik saavutada ka kavala paigutusega, värvide või pisidetailidega, näiteks maal diivani kohal või valgusti vintage laua peal.

Hoolda oma mööblit

Iga mööbel vajab hooldust, kuid vintage-mööbel nõuab seda oma pika ajaloo tõttu eriti. Sageli on sellest ajast pärit mööbliesemed oluliselt kvaliteetsemad ja vastupidavamad kui tänapäeva kiirtoodang, aga see ei vabasta mööbli hooldamisest. Hoia oma mööblit, kasuta spetsiaalseid puhastusvahendeid ja lase aeg-ajalt spetsialistil oma vintage-mööbel üle vaadata. Nii saad olla kindel, et see püsib kaua!

Kust saada vintage-mööblit?

See on tõenäoliselt kõige keerulisem küsimus, sest tõelist rariteeti peab sageli justkui tikutulega taga otsima. Head õnne tasub aga samuti usaldada ning ise pidevalt aktiivne olla, käies erinevates Uuskasutuskeskustes üle Eesti. 


Loe Bioneerist Uuskasutuskeskuse nõuandeid  mööbli ostmiseks!