See hüüatus on kindlasti kõigile eestlastele reklaamtahvlitelt silma jäänud. Minule tungis see üleskutse aga juba ammu sügavale südamesse ning pitsitas seni, kuni liitusin sel kevadel RSA Kindlustuse töötajatega ja sõitsin Harjumaale Kernusse metsa istutama.

Praeguseid kõrgeid kuumakraade taludes tuli paari kuu tagune kogemus uuesti meelde ning tärkas huvi, mis mu väikestest kuusepoegadest saanud on. Võtsin ühendust erametsa omanikuga, kes mind rahustas ja andis teada, et tema hinnangul on taimed ilusti kasvama läinud. Kuuma ilma mõju puutaimedele saab hinnata küll alles järgmisel kevadel, aga kuna kuused on istutatud pärast professionaalse koolituse läbiviimist, siis ei ole kahtlustki, et nad kõik käesoleva kuuma suve üle elavad.

metsa istutamine 2Päikesepaisteliselt soojal 17. mai hommikul suundusime koos piknikukorvidega Tallinnast Pärnu suunas teele Kernusse, kus RSA Kindlustuse Eesti töötajatel oli läbi Eesti Metsaseltsi kokku lepitud erametsa istutamine. Eesti Metsaseltsi esindaja Kristel Arukase sõnul oli käesoleval aastal vabataktlike poolne huvi metsaistutamise vastu äärmiselt suur, mistõttu said riigimetsad ruttu „puid täis“ ning üle jäi erametsnikele appi tõtata ja ka neile vabatahtlike appi pakkuda.

Istutasime Raivo Narisele kuuluvasse tulevasse erametsa ligikaudu 500 kuusetaime. Puulaste maasse torkamisele eelnes põhjalik koolitus, kus saime ülevaate istutusprotsessist, valesti istutatud taimede tulevikust ning kuusepuude põhilistest haigustest. Kui enne Kernusse sõitu kartsin, et minu istutatud kuusetaimed võivad hukkuda, siis pärast põhjalikku koolitust hakkasin usinalt istutama ning olin veendunud – just minu istutatud puudest kasvavad selle metsa kõige kõrgemad, sirgemad ja tervemad puud!

Kuidas ma sattusin metsa istutama?

RSA Kindlustusgrupil täitus 2010. aasta 7. aprillil 300-s tegevusaasta, mille puhul otsustati suurte pidustuste asemel korraldada üle maailma kõigi töötajate eestvedamisel heatahte algatusi ja ettevõtmisi, mis on peamiselt seotud kogukondade toetamise ja keskkonna ressursside hoidmise ning kaitsmisega.

Iga aktiivne ja ühiskonnast hooliv töötaja valmistas ette omanäolise või ennast kõige rohkem puudutava heatahteprojekti, mis üheskoos kolleegide ja pereliikmetega läbi viiakse. Nende seas oli ka metsaistutamine ühes RMK-ga.

RMK „Mine metsa!“ programmi eesmärk on õppida looduses käituma ja vaatlema loodusobjekte, tutvudes metsas elavate organismidega – puude, taimede ja loomadega – ning tunnetades metsa tähtsust ajaloos. Enda jaoks lisasin loetellu metsale ja selle läbi ka ühiskonnale endast tükikese andmise tahte ehk metsa istutamise või taastamise soovi.

---

Kui kuusetaimed olid istutatud, piknikukorvid tühjaks söödud ja kodutee rataste alla võetud, haaras hinge rahutunne – ma olen teinud midagi head! Nüüd on Kernus ühel heinamaad meenutaval platsil minu enda kätega kasvama pandud kuusepuud. Siiani olen metsas käinud ainult raietöödel abiks ja seeni või marju korjamas – olen metsalt ainult saanud. Nüüd saan öelda, et olen metsale ka midagi tagasi andnud ja teen seda järgmisel kevadel kindlasti uuesti!

Mine Sina ka metsa!
 

 

 Kui populaarne on metsa istutamine vabatahtlike seas?

  • Eesti Metsaseltsi andmetel on riigimetsa 2010. aastal istutatud kokku 66 870 puutaime, nendest 46 050 kuusetaime ja 18 500 männitaime. Erametsa on 2010. aastal istutatud kokku 299 700 puutaime, nendest enamuse ehk 291 200 moodustavad kuusetaimed. Erametsades on lisaks istutamisele 44,6 hektaril teostatud männikülvi.

  • Riigimetsa on käinud 2010. aastal istutamas 592 istutajat, kellest igaüks on kasvama pannud keskmiselt 113 puutaime. Riigimetsa on vabatahtlike abiga istutatud 32,11 hektarile ning erametsa 169,8 hektarile maale (sh männikülv).