Beebi esimesed herned on eluliselt oluline sündmus – vähemalt nii arvaksid mikroobid beebi kõhus, naljatleb NewScientist värske uuringu üle.

New Yorki osariigis asuva Cornelli ülikooli teadlane Ruth Ley analüüsis koos kolleegidega ühe väikelapse väljaheiteproove alates poisi sünnist kuni kahe ja poole aastaseks saamiseni – esmakordne oli asja juures see, et jälgiti ka kõike, mida ta sõi.

Nagu arvata võis, muutusid poisi soolestikus olevad bakterid arvukamaks ja mitmekesisemaks koos tema kasvamisega, kuid eriti kiired muutused toimusid siis, kui beebile tutvustati uusi toite. Lisaks kõrvapõletiku raviks kasutatud antibiootikumidele andis mikroobidele „hoo sisse“ esmakordne herneste ja piimapulbri tutvustamine.

Kui last toideti veel rinnaga, siis sisaldasid ta kõhus olevad bakterid mitmeid geene, mis on vajalikud piimasuhkru lagundamiseks. Kui aga mindi üle peamiselt tahketele toitudele, tekkis mitmeid baktereid, mille geenid mõjutavad tärklise seedimist. Uurijate hinnangul on toiduvaliku mitmekesistamisel lapse varajases nooruses positiivsed tagajärjed, kuna see soodustab erinevate seedimiseks vajalike bakterite teket ning aitab lapsel tulevikus tervem olla.

Allikas:
NewScientist: How a changing diet rules a growing baby's guts