Täna arutavad ministeeriumide ühishoones toimuval noortekonverentsil „Avatud silmadega“ koolinoored üle Eesti,  kuidas arendada põhikooliõpilaste sotsiaalseid oskusi ja empaatiavõimet, samuti seda, kuidas vähendada vägivalda nii laste vastu kui ka laste endi vahel.

Konverentsil saavad noored teada, millised on nende õigused ning kuidas abistada ennast või sõpra. Enam kui 40 töötoas osaleb üle 200 põhikooliõpilase ja õpetaja üle terve Eesti. Oma teadmiste ja oskustega on kohal teisedki organisatsioonid: Lastekaitse liit, MTÜ Mondo, Politsei- ja piirivalveamet jpt. Üritust korraldavad sotsiaalkindlustusamet ja sotsiaalministeerium.

Noortekonverentsi asukoht ministeeriumide ühishoones on märgiline, sest edastab lastele ja noortele sõnumit, et riik on neile tõsiste probleemide korral abiks. „Peame oluliseks, et noortel oleks piisavalt infot ja ka julgust pöörduda abi saamiseks lasteabitelefoni või politsei poole, kui nemad ise või mõni nende sõber on sattunud kiusu või vägivalla ohvriks. On oluline, et noored teaksid, et alati on võimalus abi saada ning on inimesed, kes nende muresid tõsiselt võtavad,“ sõnas sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse.

„Meil on väga hea meel, et ministeeriumid otsustasid lastele avada oma uksed. See näitab, et Eesti ühiskond on jõudnud sinna, kus laste kaasamine ühiskonnaelu protsessidesse ei toimu ainult paberil, vaid täiskasvanutele lähevad laste ideed ja soovid tõeliselt korda,“ ütles sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna projektijuht Ann Lind-Liiberg. „Rõõmustame ka õpetajate üle, kellest paljud tulid oma õpilastega meie juurde väga kaugelt. Loodan väga, et sellises formaadis noortekonverents saab meie riigis tavaks,“ lisas Liiberg.

Sotsiaalkindlustusamet pakub mitmeid laste õigusi kaitsvaid teenuseid. Näiteks tegutsevad Tallinnas ja Tartu lastemajad seksuaalselt väärkoheldud või selle kahtlusega laste abistamiseks. Ööpäevaringselt ootab laste ja nende lähedaste kõnesid tasuta lasteabitelefon 116111.

Üritusega tähistatakse ÜRO lapse õiguste konventsiooni 30. aastapäeva ja algavat lapse õiguste kuud. Noortekonverentsi toetavad Eesti lastemajade arenduse projekt ja Euroopa komisjon (BADEV projekt).