Eesti Disainerite Liit ja Tallinna linn kuulutasid välja keskkonnasõbralike ja jätkusuutlikel põhimõtetel toodetud meenete disainikonkursi „RoheAsi“ võitjad. 

  • Bioneeri uudised
  • 2. juuni 2022
  • Foto: Disainiesemed väljapanekul / Tallinna Strateegiakeskus

Kategoorias Sümboolne RoheAsi sai esimese koha Mesilasvahast toidurätik (Maret Sikstus) ja teise koha keskkoolinoorte Arti Henri Luku, Sten Ingeraineni ja Joosep Lukini Kivikaarditasku.

Kategoorias Esinduslik RoheAsi pälvis esimese koha Seebialus ZEN (Anne-Liis Leht) ja teise koha Rinnaehe MULD (Kristiina Laurits).

Kategoorias Väärikas RoheAsi saavutas esimese koha Atmosphere Deviser (Airike Altnurme) ja teise koha ümbertöödeldud autorehvidest valmistatud KIRA sandaal (Sirli Ratasepp).

Sotsiaalmeedias toimunud rahvahääletusel kogus enim poolehoidjaid, üle 300 hääle Eesti paekivist pudelihoidja Tasakaal (Valdi Lootus, Teele Tuuna).

Eesti Disaini Maja erimärkimise ehk ostupreemia pälvisid pilliroost Sutu kohvitops (Pavel Sidorenko) ja taaskasutatud pudelikorkidest Kaardihoidja (Jegor Mljavov).

„Inimestele meeldib kinke kinkida ja kinke saada, aga veelgi parem on, kui need meened on ka kasulikud. Aitäh kõigile disaineritele, kes näitavad eeskuju jätkusuutliku disaini ja tootmisega. Olen uhke, et Eestis tehakse nii palju praktilisi asju, mis on ka ilusad ja mille loomise käigus ei ole tehtud liiga ümbritsevale maailmale,“ ütles publiku lemmiku auhinna üle andnud abilinnapea Joosep Vimm.

„Rõõm on tõdeda, et roheline teema on muutunud disainerite loomingu iseenesestmõistetavaks osaks. Poolkäsitöönduslikud toodete puhul on seda loodussäästlikkust lihtsam teostada, eriti hea on aga, kui ka masstoodet saab keskkonnasõbralikult toota,“ sõnas Eesti Disainerite Liidu president Ilona Gurjanova.

Märtsist mai keskpaigani toimunud Eesti Disainerite Liidu ja 2023. aasta Euroopa rohelise pealinna Tallinna keskkonnasõbralike ja jätkusuutlike põhimõtetega toodetud meenete disainikonkursile laekus kolmes kategoorias 41 tööd. Auhinnafond oli 9200€.

„RoheAsi“ kutsus looma keskkonnasäästlikke tooteid, mis oleksid kasutatavad igapäevaelus, samas stiilsed, innovaatilised ja kõrge esteetilise väärtusega ning kannaksid endas loodussäästlikkuse (taaskasutus, uuskasutus, ringmajandus), praktilisuse ja pikaealisuse põhimõtteid. 

Oodatud olid ideed, mille läbi edendada ja toetada erinevate huvigruppide seas keskkonnasõbralikku ellusuhtumist, leida nutikaid lahendusi ja sõnumikandjaid (sh ametlikke meeneid), mis haakuvad ühe või mitme rohelise pealinna fookusteemaga: kaasav linn, nutikas linn, kestlik linn, õppiv linn. 

Konkurss „RoheAsi“ jätkab Eesti Disainerite Liidu initsiatiivi tuua turule tooteid, mille järgi on märgatav nõudlus ning on jätkuks konkursisarjale, mille raames on juba selgunud parim „Väike Asi“, parim „Meeste Asi“ ja parim „Laste Asi“. 

Tallinn on Euroopa rohelise pealinna aastaks 2023 seadnud eesmärgiks parandada linlaste elukvaliteeti ning luua parema elukeskkonna ja linnaruumiga keskkonnasõbralik linn, mil on ka kestlikest põhimõtetest lähtuv juhtimine. Samuti soovitakse kaasata Tallinna kogukondi rohkem linna arendamisesse, leida võimalusi roheinnovatsiooni toetamiseks ja rakendamiseks, arendada süsinikuneutraalset liikuvust ja ringmajandust ning aidata linnaelanikel paremini mõista keskkonnahoiu olulisust.