Teadlased räägivad veetöötlusjaama raadiumi ärastustehnoloogia ja radioaktiivsete jäätmete teemadel
- Veemajandus
- Virge Tamme, Tartu Ülikool
- 9. oktoober 2013
Neljapäeval, 10. oktoobril algusega kell 10.00 toimub Tallinnas keskkonnaministeeriumis (Narva mnt 7A, I korruse saal) seminar, mis on pühendatud AS Viimsi Vesi veetöötlusjaama raadiumi ärastustehnoloogiale ja tekkivate radioaktiivsete jäätmete problemaatikale.
Mitmel pool Põhja-Eestis ei vasta põhjavesi radioloogiliste näitajate ja rauasisalduse poolest joogiveele esitatud kvaliteedinõuetele. Uuringud on näidanud, et AS-is Viimsi Vesi kasutatav veetöötlustehnoloogia võimaldab viia vee raadiumi- ja rauasisalduse normidele vastavaks, kuid veepuhastus toob kaasa uue probleemi. Põhjaveest eemaldatud raadium koguneb veetöötluses kasutatavatesse filtritesse, mis teeb keeruliseks nende edasise käitlemise.
TÜ füüsika instituudi teadlaste sõnul võivad sarnase probleemi ees varem või hiljem seista ka paljud teised veetöötlusettevõtted.
Tartu ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Viimsi Vesi AS-i koostöös korraldatav seminar tutvustab probleemi lähemalt. Ettekannetega esinevad:
Liie Lumiste (AS Viimsi Vesi/TTÜ keemiatehnika instituut) „Ülevaade Viimsi Vesi AS puhastusjaamast ja sealsest tehnoloogiast“;
Siiri Suursoo (TÜ füüsika instituut) „Raadiumi ärastamise efektiivsus Viimsi veepuhastusjaamas ja selle muutumine ajas“;
Madis Kiisk (TÜ füüsika instituut) „Raadiumi akumuleerumine filtermaterjalidesse, jäätmete teke ning kogused – kuidas tekkivate radioaktiivsete jäätmete käitlemisega edasi minna?“;
Alar Jantsikene (TÜ füüsika instituut) „Kiirgusohutuse küsimused veepuhastusjaamas – radoon õhus, üldine gammakiirguse foon jm“.
Huvilistel on võimalus tulla kuulama, selleks eelnevalt registreerides meiliaadressil liie@viimsivesi.ee.
Seminar on osa uurimisprojektist „Radionukliidide põhjaveest eraldamise tehnoloogia optimeerimine, tekkivate radioaktiivsete jäätmetüüpide ja koguste väljaselgitamine ning veepuhastusjaama kiirgusriskide hindamine“, mida finantseerib Euroopa Liit Euroopa sotsiaalfondist.
Lisainfo: Madis Kiisk, TÜ tahkisefüüsika vanemteadur, tel: 737 4780, 51 69 239, e-post: madis.kiis@ut.ee.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta