Suurtest Hiina poodidest ostetud kuue karusnahast toote teaduslik analüüs paljastas potentsiaalselt ohtliku koguse toksilisi kemikaale, millest ühel juhul ületati seadusega lubatud koguseid 250-kordselt.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 1. detsember 2018
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Paraku ei tule selline tulemus üllatusena,” kommenteeris Eestis karusloomafarmide vastast kampaaniat vedava MTÜ Loomuse juhataja Kadri Taperson. “Samasuguseid hirmutavaid tulemusi on andnud laboritestid ka näiteks Taanis, Saksamaal, Itaalias ja mujal Euroopas. On alust arvata, et sarnase analüüsitulemuse saaks ka Eestis müüdavatelt karusnahksetelt toodetelt,” tõdes Taperson.
Hiina uuring “Mürgine karusnahk: globaalne probleem” põhineb kuue toote analüüsil kuue teadaolevalt inimese tervist kahjustava mõjuga kemikaali suhtes: formaldehüüd, kroom VI, alküülfenool etoksülaadid, asovärvid ja klooritud fenoolid. Kõiki kasutatakse loomanahkade parkimiseks ja nendest moetööstusele sobivate pargitud karusnahkade tootmiseks.
Ükski kuuest Hiinas võetud proovist ei vastanud Hiina ega rahvusvahelistele soovituslikele keemiliste ainete standarditele. Kuuest näitest viis ei vastanud karmimatele rahvusvahelistele ettekirjutistele ja kuuest neli ei vastanud Hiina seadustega kehtestatud standarditele. Kõik esemed sisaldasid formaldehüüdi, kroom VI, alküülfenool etoksülaade, asovärve ja raskemetalli, sh tina. Leiud on jätkuks mitmele hiljutisele Euroopa karusnahkadest leitud ohtlike kemikaalide jääkide uurimusele, milles uuriti 62 toodet kümnes Euroopa riigis ning enamusest leiti seadusega lubatud standarditest suuremaid koguseid.
Igapäevastes rõivastes, tekstiilides ja jalanõudes leiduvaid mürgiseid kemikaale puudutavad regulatsioonid on EL-is müüdava ja toodetud kauba suhtes muutunud karmimaks. Viimased standardid keelustavad täielikult 33 kantserogeenset, mutageenset või viljakusele ohtlikku kemikaali, sh kuus “Toksilise karusnaha” raporti (Toxic Fur report) jaoks testitud kemikaali. Uus REACH regulatsioon võeti vastu 10. oktoobril 2018 ja keeld jõustub aastal 2020.
Hiinas testitud esemete hulka kuulusid karusnahast võtmehoidja, kaks karusnahaga ääristatud laste mantlit, kaks karusnahaga ääristatud naiste mantlit ja üks karusnahaga ääristatud meeste mantel.
“Imiku jaki kapuutsi külge kinnitatud karusnahast ääristus on lapse näo ja suu lähedal ning keemilised ühendid nagu etoksülaadid võivad naha kaudu otse lapse verre sattuda. Sellised kemikaalid imenduvad kehasse, need salvestuvad rasvarakkudesse ja võivad ka kakskümmend aastat hiljem põhjustada kroonilisi tagajärgi nagu hormoonsüsteemi häired,” ütles uuringu väline nõustaja professor Jacob de Boer.
Hiina organisatsiooni ACTAsia tegevjuht Pei Su sõnul annab toksilise karusnaha uurimine tarbijatele järjekordse põhjuse, miks loobuda karusnahksest moest.
“Loomadevastane julmus on vältimatu osa karusnahatööstusest, mida on pikalt dokumenteeritud ning see argument karusnahatööstuse vastu kehtib täna rohkem kui kunagi varem. Me loodame, et need avastused toksiliste kemikaalide potentsiaalselt kahjulikest mõjudest inimesele aitavad Hiina avalikkust veenda karusnahka täielikult boikottima,” ütles Su.
Uurimuse viis läbi ja avaldas ACTAsia organisatsiooni Fur Free Alliance (FFA) abil ja finantseerimisel. Eesti esindja FFAs on MTÜ Loomus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta