Autovabaduse puiestee toimub tänavu roheüritusena, et vähendada sündmuse keskkonnamõjusid ning näidata, et keskkonnaeesmärkide saavutamisel on oluline igaühe panus. Alal kasutatakse pandinõusid, tarbitakse taastuvenergiat, pudelivee asemel pakutakse tasuta joogivett, sorteeritakse jäätmeid ja ning mõõdetakse sündmuse mõju.
- Bioneeri uudised
- 3. juuli 2021
- Foto: Autovabaduse puiestee 2020/Evelin Lumi
Üritusel lähtutakse keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhendist, mis toetub Tartu 2024 SA keskkonnastrateegiale.
„Proovime omal nahal järele, kuidas uus keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhend toimib ning oleme valmis oma kogemusi jagama," selgitas kultuuriosakonna juhataja Marleen Viidul.
Sel aastal pakutakse Autovabaduse puiesteel süüa ja juua ainult korduvkasutatavatest pandinõudest ning isiklikke nõusid kasutavad külastajad saavad neid pesta nõudepesujaamas. Alale paigaldatakse tasuta joogiveepunkt ning pudelivett kohapeal osta ei saa. Toitlustajate ülejäägid jagatakse laiali toidujagamiskapi kaudu, et vähendada söödava toidu raiskamist.
Kohapeal tekkinud jäätmed sorteeritakse liigiti ning tekkinud jäätmete maht kaardistatakse. Lisaks mõõdetakse muid keskkonnamõju näitajaid, nagu ala ehitamiseks kulunud sõidukilomeetreid ja kütuse kulu, külastajate arvu, rattakasutajate arvu, veekulu, energiakulu jne. Autovabaduse puiestee mõju hindamine aitab mõista sündmuse tegelikku keskkonnamõju ning on oluliseks sisendiks järgmiste rohe-eesmärkide seadmisel.
Autovabaduse puiesteele sõidab iseliikuv buss, alale paigaldatakse täiendav rattaparkla ning kogu kohapealne elekter tuleb taastuvatest energiaallikatest.
Ala ehitamisel taaskasutatakse paljusid eelmisest aastast tuttavaid atraktsioone ning toimub mitmeid töötubasid ja üritusi, milles julgustatakse inimesi valima keskkonnasõbralikumaid liikumisviise. Ürituse jooksul toimub rattapäev ning Euroopa Spordilinn Elva kutsub kõiki külastajaid koguma Elva miljonisse jooksu- ja kõnnikilomeetreid.
Autovabaduse puiesteele jõuab ka kaks rohelahenduste konkursile saadetud ideed. MTÜ Spordihullud korraldab Autovabaduse puiestee jooksul kaks korda nädalas üritust nimega "Ohutu rattasõidu ABC" ning MTÜ Paranduskelder avab kolmel korral nädalas alal paranduspunkti, kus linlased saavad tasuta igapäevaseid esemeid parandada.
Tartu 2024 SA keskkonnastrateegiale toetuva keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhend. Lisaks Autovabaduse puiesteele rakendavad juhendit ka Paadimatkad Emajõel, Maitsva Toidu Tee, Sisevete festival, Tartu tudengipäevad ning mitmed teised sündmused.
Autovabaduse puiestee on külastajatele avatud 9. juulist kuni 8. augustini ning seda korraldavad Tartu Linnavalitsus, Tiigi Seltsimaja ja SA Tartu 2024 koos paljude heade koostööpartneritega.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta