Jõuluaeg on laste jaoks imeline aeg. Just nemad tunnevad jõulukuuse alt leitud mänguasjadest kõige rohkem rõõmu. Väikestele jõulukinke valides soovib enamik meist osta mänguasju, mis on ohutud nii lastele kui ka keskkonnale. Kuid kas teadsid, et mänguasjad ja muud lastele mõeldud tooted võivad sisaldada aineid, mis võivad häirida laste hormoonsüsteemi ja põhjustada pikaajalisi tervisemõjusid?
- Ohtlikud ained tarbetoodetes
- Triin Sakermaa, Balti Keskkonnafoorum
- 6. detsember 2021
- Pildistas Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Soovimatud ained lastetoodetes
Kuigi mõned ohtlikud ained (nagu raskmetallid, teatud ftalaadid, bisfenool A või orgaanilised fosfaat-leegiaeglustid) on laste mänguasjades ja toodetes keelatud, on palju reguleerimata aineid, mis võivad pikemas perspektiivis mõjutada laste tervislikku arengut.
Püsivad ja bioakumuleeruvad ained ning hormoonhäireid põhjustavad kemikaalid on enamasti reguleerimata. Õigusaktidega keelatakse sageli ainult üks või mõned sarnase ohtlikkuse tasemega ainetest. Turul on kümneid ftalaate, kuid ainult kuus neist on laste mänguasjades keelatud. Samuti on tarbetuid erandeid, näiteks asjaolu, et aine võib olla mänguasja sees, kus see ei ole lastele mängimise ajal juurdepääsetav.
Samuti on tooteid, mis ei kuulu mänguasjade ohutuse direktiivi reguleerimisalasse, näiteks kontoritarbed, sealhulgas värvipliiatsid, spordivarustus, nagu jalgrattad või uisud, rõivad ja moeaksessuaarid ning üldiselt kõik tooted, välja arvatud mänguasjad, mis on mõeldud vanematele kui 3-aastastele lastele.
Väiksed trikid, väiksed nipid
Siiski on mõned lihtsad nipid, mida järgides võid olla kindel, et selle aasta jõulukink ei sisalda väga ohtlikke aineid üle lubatud kontsentratsiooni. Eelista kaltsunukke või looduslikest materjalidest valmistatud nukke. Pese pehmed nukud ja kaisuloomad enne kasutamist läbi. Eelista täispuidust mänguasju, millel on võimalikult vähe liimitud osi. Eelista lakkimata ja värvimata mänguasju. Väldi pehmest plastist valmistatud mänguasju. Plastist mänguasjade puhul eelista tooteid, millel on märge „PVC-vaba“ või „ftalaadivaba“. Väikelastele ära osta elektroonilisi ega patareidega töötavaid mänguasju! Üldine reegel: vähem on rohkem! Eelista kvaliteeti kvantiteedile.
Õigus teada
ELi kemikaalide määruse REACH alusel on igaühel õigus küsida tootjatelt ja jaemüüjatelt väga ohtlike ainete olemasolu kohta nende toodetes. Väga ohtlikud ained võivad olla kantserogeensed, reproduktiivtoksilised ja mutageensed, püsivad, bioakumuleeruvad ja toksilised või väga püsivad ja väga bioakumuleeruvad või näiteks hormoonsüsteemi kahjustavad.
Koos saame muuta tooted turvalisemaks!
Rakenduse Scan4Chem abil saad skannida toote vöötkoodi ning küsida mänguasjade tootjatelt ja jaemüüjatelt toodetes sisalduvate lastele kahjulike kemikaalide kohta. Teabe küsimine aitab sul valida ohutumaid tooteid. Samuti näitab see ettevõtetele, et meie, tarbijad, hoolime ega soovi osta ohtlikke aineid sisaldavaid tooteid.
Kasuta rakendust Scan4Chem ja uuri, kas sinu lemmikmänguasjade ja lastetoodete tootja on need ained oma tootmisest kõrvaldanud.
Laadi rakendus alla ja saada oma päringud. Koos saame muuta tooted turvalisemaks!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta