Tallinna linn käivitab alates märtsist paljudes maailma linnades levinud tava, kus iga kuu esimesel pühapäeval on külastajatele linnale kuuluvatesse muuseumitesse sissepääs tasuta.
- Bioneeri uudised
- 5. veebruar 2022
- Foto: Kiek in de Kök kindlustustemuuseum ühes bastioni aluste käikudega saavad iga kuu esimesel pühapäeval tasuta vaatamiseks avatud.Pixabay
Tallinna kultuurivaldkonna abilinnapea Kaarel Oja sõnul plaanis linn alustada tasuta muuseumipühapäevadega juba veebruarist, kuid murettekitava nakkusolukorra tõttu lükkus selle algus järgmisesse kuusse. „Tajudes suurt huvi muuseumipühapäevade vastu, otsustasime olla vastutustundlikud ning tervisekriisi teadmatuses igaks juhuks alustada kuu hiljem,“ rääkis abilinnapea.
Viimased kaks aastat on mõjutanud linlaste kultuurielus osalemise harjumusi ning üks muuseumipühapäevade eesmärke on tekkinud kultuurikatkestustest üle saada.
„Ühelt poolt on tasuta muuseumipühapäevade puhul oluline piletihinna puudumine, sest küsitlused näitavad, et see on osadele külastajatele muuseumikülastuste puhul takistuseks. Teiselt poolt – ja vahest olulisemanagi – on muuseumipühapäevade korraldamine võimalus meie muuseumite tegevusele regulaarselt suuremat tähelepanu pöörata,“ selgitas Oja.
„Muuseumide külastatavus on viimasel kahel aastal mõnevõrra langenud ja kuigi loodame näha selle taastumist, viitab statistika ja kultuuriasutuste enda tähelepanekud, et osa külastajatest ja publikust kipub pikemaks ajaks kultuuriväljaga kontakti kaotama. Muuseumipühapäevad on üks viis nende kontaktide taasloomisele kaasa aidata ja muuseumide külastused tõusule pöörata,“ märkis abilinnapea. Tallinna elanike rahulolu-uuringu järgi tuuakse kõige sagedasemaks põhjuseks muuseumikülastustest hoidumiseks hirmu nakatumise ees, järgmisena mainitakse ajapuudust ning arvestataval osal inimestest on takistuseks ka piletihind.
Esialgu on ettevõtmisesse kaasatud Tallinna Linnamuuseum oma seitsme filiaaliga ning rõõmsa uudisena on liitunud ka Tallinna Kirjanduskeskuse kolm muuseumit. Tulevikus soovib linn motiveerida ka teisi linnas tegutsevaid muuseume kaasa lööma. „Tallinn on muide üks tihedaima muuseumide võrgustikuga linnadest Euroopas, need on tallinlastele olulised ja neis tahetakse käia,“ rõhutas Oja.
6. märtsist käivituvas muuseumipühapäevade programmis osalevad Tallinna Linnamuuseumi kõik filiaalid: Vene tänaval kunagises kaupmehemajas tegutsev Tallinna Linnaelumuuseum (Vene tn. 17), Fotomuuseum endises Raevanglas (Raekoja 4/6), Tallinna esimene kogukonnamuuseum Kalamajas (Kotzebue 16), Miiamilla lastemuuseum Kadriorus (Koidula 21c), Peeter I majamuuseum (Mäekalda 2), Kiek in de Kök kindlustustemuuseum ühes bastioni käikudega (Komandandi tee 2), Tallinna vene muuseum (Pikk 29a) ning kolm Tallinna Kirjandusmuuseumi Kadriorus: Vilde (Roheline aas 3), Tammsaare (Koidula 12a) ning Tallinna värskeim muuseum - Mati Undi muuseum (L. Koidula 17).
Tasuta muuseumipühapäevi korraldatakse kõiki kehtivaid koroonapiiranguid arvestades.
Lähemalt saab muuseumipühapäevade kohta uurida aadressilt tallinn.ee/muuseumipuhapaev.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta